Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хипотерапията и децата със специални образователни потребности

Снимка: pixabay

Какво не знаем за хипотерапията и как тя помага на деца със специални образователни потребности? Как любовта към децата, конете и природата могат да се съчетаят в помощно средство за родители, учители и деца?

Ирена Методиева, клиничен психолог и психотерапевт, разказва повече в "Нашият ден":

"Хипотерапията е научен метод, който все повече се налага в световен мащаб. Хипотерапията е физическа рехабилитация и социална адаптация на хора със специални потребности. Бива хипотерапия, терапевтична езда и асистирана с коне терапия. За себе предпочитам да говоря като за човек, който работи с коне и прилага терапевтична езда. 

Повлияват се не само физическите нарушения, а и психоемоционалното развитие. Не можем да отделим физиката от психиката – всичко е свързано. Аз работя с деца с детска церебрална парализа, деца от аутистичния спектър, деца със синдром на Даун. При някои от децата търсим повече чисто физическото подобрение, свързано с фината моторика, с равновесието... Но не можем да отделим емоционалното състояние на децата, което много добре се повлиява от контакта с коня." 

Чуйте повече в звуковия файл.

Хипотерапията (гр. "хипос" – кон) започва да се прилага в специализирани центрове в САЩ през 50-те години на ХХ век. Още древните гърци използват коне за облекчаване на някои състояния, смятани за нелечими. В литературата са документирани случаи на ортопедични и неврологични заболявания, които се повлияват добре от терапевтичното яздене на кон. През 1952 г. Лиз Хартел става първата жена в света, спечелила олимпийски медал за обездка. Лиз е с парализирани от полиомиелит крака, но благодарение на терапия с кон успява да се пребори с мъжката конкуренция и да преодолее заболяването. Тя полага основите на съвременната хипотерапия и влага сили и средства в развитието и разпространението на това начинание.

Хипотерапията действа благотворно на заболявания и състояния като осификация (ошипяване), детска церебрална парализа, множествена склероза, последствия от травми, поведенчески проблеми, пристрастеност към наркотици, хранителни разстройства (булимия, анорексия), синдром на Даун, аутизъм, хиперактивност, дефицит на внимание, депресии и т.н. Различните упражнения по време на сеансите подобряват и физическото и психическо състояние на пациентите.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10