Собственици и персонал на затворените заради пандемията заведения подготвят национален протест пред Министерския съвет в 12 ч. на 27 януари с настояване да започнат работа от 1 февруари. Акцията е под мотото "Марш към свободата" и се организира от Асоциацията на заведенията и Сдружението на заведенията в България. Преди дни от бранша поискаха и оставката на здравния министър Костадин Ангелов. Собственици и персонал на затворените заведения смятат, че пандемията се управлява неправилно и това отнема правото им на труд. При това без задоволителни решения за компенсации. Браншът е дискриминиран и затова излиза на протест, според председателя на Сдружението на заведенията Емил Коларов.
Исканията на ресторантьорите и хотелиерите в България със и без протест – коментар в "Нашият ден" прави Атанас Димитров от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА).
Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) иска отваряне на заведенията и ресторантите, но... при спазване на всички изисквания на Министерството на здравеопазването, каза в ефира на "Нашият ден" Атанас Димитров от организацията. Той информира за вчерашната среща между няколко организации от бранша с министъра на здравеопазването. Министър Костадин Ангелов засега обаче не се е ангажирал с конкретните искания на организациите, с мотива, че той не отговаря за икономиката на страната...
"Срещата с министър Ангелов имаше по-скоро информационен характер, не беше във формат за взимане на решения. Ние изразихме нашата позиция за незаавно отваряне, но съобразено с противоепидемиологичните мерки. Ние изразихме, че ако сме т.нар. "жертвен агнец", имаме и изложихме своите икономически искания – незабавно спешно плащане на помощите на служителите в сектора и обезщетенията и компенсациите за бизнеса."
Относно протеста – Ние заявихме нашата подкрепа в официално становище. Ние смятаме, че исканията на нашите колеги за незабавно отваряне са справедливи. Но... съобразено с епидемиологичната обстановка и съответно с взетото решение от здравните власти, не самоволно.
Ако ще ни затварят, ако ще ни жертват, защото нашият персонал, който е на границата на мизерията и оцеляването – защото помощите не само не са релевантни, а не отговарят на възможността за съществуване... но проблемът не е в това. А че обезщетенията още не са получени!"
Ние спазихме предписаните мерки идеално и перфектно, подчерта Атанас Димитров.
"Загубихме рунд I в борбата срещу Covid-19. II рунд започна с надмощието на Covid-19. Тези дълги месеци без препитание и без релевантни компенсации нагнетиха обстановката до обявяване на крайната мярка – протест.
30% от колегите ресторантьори няма да отворят никога повече. Това е една тъжна статистика. Нещо, правено в продължение на години с любов, беше безвъзвратно изгубено."
Чуйте повече в звуковия файл.
Ресторантьорският бизнес като висш пилотаж в живота и в туристическата индустрия и спасява ли професионализмът по време на пандемия – коментар на Георги Мицов, международен консултант по ресторанти и хотели и работодател в един от най-престижните черноморски ресторанти у нас.
"Ситуацията в България по отношение на бизнеса, свързан с хотели и ресторанти, в момента е трагична. Борба за оцеляване. За съжаление нашата гилдия беше нарочена за враг, без отчитане на всички възможности. Напълно подкрепям действията на колегите си по софийските улици. По-скоро това не е протест, а заявка за връщане към разумността и и диалога, за да се стигне до едно нормално решение, което да защити бранша. Поставянето на целия този бранш, хранещ хиляди хора, в ролята на враг е неправилно и не води до нищо добро.
Чуйте повече в звуковия файл.
Личната история на Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията. Алибегов разбира необходимостта от противоепидемиологичните мерки, но е въпрос на оцеляване:
"Със сигурност излизаме днес на протест и най-вероятно отваряме дневните заведения на 1 февруари в знак на протест – по италианския модел. Каквито и санкции да понесем, ние искаме да работим, служителите да се върнат по работните си места – стоят три месеца без работа и пари – така че трябва да поемем този риск."
"От 13 март 2020 г. търпим загуби – заеми, кредити, за да изкараме периода до момента, а до днес още не са взети пари. За съжаление помощта от държавата се забави прекалено много. Нямаме планове. Надяваме се да ни отворят и да не ни затворят повече..."
Чуйте повече в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg