За какво са ни кръчмите – ден след протеста на собствениците на заведения – разговор с политолога проф. Евгений Дайнов в "Нашият ден" за това защо човешкото същество се нуждае от баровете, клубовете, кафенетата...
"Още Аристотел е забелязал, че хората живеят на общности – не са индивидуалисти. И в каквито и ситуации да попаднат, първата им работа е да се съберат заедно. Тъй като хората формират общности, те трябва да имат места, където да общуват, да се гледат, да споделят мисли за общността и да поддържат общностния дух.
Навремето президентът на Чешката република Вацлав Хавел казва: "Комунизмът отмина, дайте сега да направим от масата държава – не държава на индивидуалисти, които се конкурират на пазара и се гледат лошо, а държава, съставена от общности, където хората да се грижат един за друг. Трябва да направим държавна политика, която да поддържа две важни средища – кварталния магазин и кварталната кръчма". Хавел е прав, че трябва да има насочени политики в държавите да се възстановят общностите. В целия цивилизован свят трябва да се преосмисли отношението към общностите, икономическата политика... трябва да се инвестира в общностите."
Хората не са родени да се мразят един друг. А кръчмите са изключително важни средища. Първо, в тези средища се слуша музика, второ, хората общуват помежду си. Това разделение, в което живеем вече доста време, и това отсъствие, нефункциониране на основните средищни места на нашите човешки общности е много пагубно – хората затова се овълчиха. Една от причините хората да се овълчат е, че престанаха да се срещат. Като не се срещат по между си, започват да се гледат с подозрение.
Като се получат тези изкривявания, започват да се проявяват човеконенавистничиски идеи и чудовищни конспиративни теории."
Чуйте повече в звуковия файл.
Красимир Колев завършва кулинарно училище в Добрич, а след това икономическа специалност във Варна. Страстта да експериментира в кухнята обаче не го напуска през годините. Така се раждат рецептите за хумуси от бял боб, а впоследствие се появяват и авторски рецепти за сладка и разядки. Най-голямото предизвикателство в досега изминатия път се..
Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия – кои са спорните моменти в колективния трудов договор в Lege Artis коментира д-р Валентин Димитров , представител на Асоциацията на университетските болници. Протест ще има, ако шефовете на болници не подпишат колективен трудов договор за отрасъл..
Днес се състоя официално откриване на сектор за кенгуру-грижа към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". В кенгуру-сектора родители на недоносените деца под лекарски и акушерски контрол ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на децата с ниско тегло и/или висок риск. Семействата ще..
Специализанти по медицина и представители на здравните власти поставиха начало на преговорите за решаване на проблемите в сектор здравеопазване – какви са акцентите от първата проведена разказва в Lege Artis Кристиян Райчев , председател на Асоциацията на студентите по медицина в България за София и част от инициативния комитет "Бъдеще в..
Несъгласието за даряване на органи, тъкани и клетки да се изразява в декларация, вместо в здравноосигурителната книжка, предвижда проект за промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването за едномесечно обществено обсъждане – коментар в Lege Artis на адвоката по медицинско..
"Ние започнахме да правим тези концерти като отговор на самотата и алиенацията от пандемията и от невъзможността да направим сигурен фестивал през есента."..
Американският актьор режисьор, продуцент и двукратен носител на "Оскар" Том Ханкс, дебютирал като писател със сборника с разкази "Рядък модел", се завръща..
На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg