Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Събев: Градовете, които развиваме, остават за нашите деца

Градът – двигател на цивилизацията

Доц. Георги Николов: Интелигентния град го правят хората

Изглед към София
Снимка: БГНЕС

Кои са работещите начини за оптимизиране на разходите на живеещите в големите населени места на България? Доколко имаме избор между възможните техни жилищни, енергийни, логистични, здравни и културни хипотези? 

Димитър Събев, доктор по икономика, журналист и пътуващ човек, коментира в "Нашият ден".

"Градовете, които правим и които развиваме, оставяме за нашите деца. Градът е много повече от икономика, от култура, от биология... Градът е двигателят на нашата цивилизация – това е човечеството

Първоначално в годините на установяването на новия социално-икономически ред София беше доста хаотично и лошо място. В последствие настъпва някаква организация. Но огромното количество човешки ресурси, които се стекоха в София, отнеха активния компонент на малкия град. София е взела повече от ресурсите на България, отколкото е добре за България."

За спецификите на големия и малкия град в България, за хипотезата на 15-минутния град – можете да чуете в звуковия файл.

Доц. Георги Николов, ръководител на катедра "Регионално развитие" в УНСС и създател на новата магистърска програма „Развитие на интелигентните градове“, коментира в "Нашият ден".

"Концепцията за 15-минутния град е добра, но при създаването на съвсем нов град. А при положение че градовете, за които говорим, са създадени преди доста години, трудно биха могли да се намерят такива варианти, които чак толкова да оптимизират нашето придвижване и транспорт. Никой не може да ограничи правото ни на избор да искаме по-добра градска среда, по-добри условия на труд, по-високо възнаграждение... Дигитализацията на икономиката и на обществото като цяло дават възможности в съществуващите градове ние да внедряваме нови технологии, които да облекчават нашето съществуване и битие.

Едно изследване на ЕК казва, че след 2060 година поче от 90% от населението на земята ще живее в 600 интелигентни градове. Изследване в България показва, че в следващите 10-15 години 75% от населението ще живее в 5-те ни големи града. Нашите градове, по примера на София, са тръгнали към това развитие, отдавна са осъзнали тази потребност. Но интелигентния град не го прави лед осветлението или смарт приложенията, които се ползват на неговата територия. Интелигентния град го правят хората – неговото население."

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03