Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промените в Закона за защита от домашното насилие – цели и последици

Христиан Митев: Ако законопроектът бъде внесен в този вид в НС, ще има определена съпротива срещу неговото приемане

Снимка: Pixabay

Тревожни са данните от 2020 година за жертвите на домашно насилие. Според неправителствени организации през последната година у нас са убити 15 жени – 9 от тях в месеците на пълен локдаун. Все по-чести са сигналите за домашно насилие и над мъже, деца и възрастни хора. В сравнение с другите европейски страни България се очертава като една от водещите в негативната класация. Жертвите мълчат не само от страх, а и от срам. 

Промените в Закона за защита от домашното насилие се чакат от дълго време. Проектът на Закона за домашното насилие да се разгледа от Народното събрание през този мандат – настоява и омбудсманът Диана Ковачева. С предложените промени се разширява кръгът на лицата, които имат право на защита, премахва се условието за системен тормоз и се създава официален регистър за пострадалите от домашно насилие. Освен това ограничителната заповед вече ще включва и обажданията по телефона, писане на съобщения и имейли.

Експертите смятат, че предложенията трябва да бъдат приети спешно – още в този парламент. За да не се стига до трагедии, като тази с Дарина Министерска и нейната дъщеря. 

Коментар по темата в "Законът и Темида" прави юристът Христиан Митев, зам.-председател на комисията по правни въпроси в НС.

"Целта на този законопроект да се увеличи броят на хората, които имат право на защита по закона, и определянето на ефективни мерки както спрямо жертвите, така и спрямо извършителите. Както и увеличаване на броя на програмите за превенцията и специализираните услуги за пострадалите от домашно насилие, осигуряване на адекватна и навременна защита на пострадалите

Беше проведено обществено обсъждане при омбудсмана с представители на неправителствени организации, Министерството на правосъдието, съдии, прокурор, народни представители. Най-същественото за законопроекта – забраната извършителят да приближава жилището, местоработата и местата за социални контакти и отдих на пострадалия, както и да контактува с него под каквато и да било форма – телефон, имейл...

В цялата страна ще бъдат построени кризисни центрове за пострадали от домашно насилие, също и Консултативен център и създаване на Регистър за случаите на домашно насилие. Последното е добра мярка, стига да не бъде опорочено доброто намерение. Много трябва да се внимава какви точно данни ще се вписват в този регистър." – предупреди Христиан Митев. 

Относно позицията на Славчо Атанасов и на редица юристи и експерти, че с промените в Закона за защита от домашното насилие на практика ще ни пробутат една от най-скандалните разпоредби на Истанбулската конвенция, Христиан Митов каза:

"Абсолютно съм съгласен с колегата Атанасов – това са капките катран в буренцето с мед, които могат да провалят на практика приемането на този закон. Споделям това становище и смятам, че ако законопроектът бъде внесен в този вид в НС, ще има определена съпротива срещу неговото приемане. Също така се надявам Министерството на правосъдието да прегледа внимателно всички дефиниции в този законопроект, така че те да бъдат максимално изчистени от подобно двусмислие и от внушения за това, че се предоставя възможност за узаконяване на еднополовите бракове."

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво вълнува Поколението Z: Личният поглед на Рая Господинова

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" участва Рая Господинова, ученичка в 12 клас на Първа английска гимназия, с която обсъждаме Поколението Z и какво вълнува младите хора днес. "Аз много си харесвам поколението", споделя Рая и допълва: "Успях да се обградя с хора, които са свестни". Тя заявява, че е ангажирана с всичко, което се..

обновено на 03.10.24 в 11:15

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография  " Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование" .  Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването..

обновено на 03.10.24 в 10:34

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54