"Ще дойде време, когато науката ще изпревари фантазията" – това са думи на големия френски писател и човек от бъдещето Жул Верн. На 8 февруари преди 193 години в Нант (Франция) е роден един от най-четените романисти, превеждан на 148 езика. Още с първите си произведения е признат за основоположник на научната фантастика.
Човекът, който пътува във всички измерения на въображението, призовава: “Хайде, приятелю, прогони своите тъжни мисли, иначе тези хора, дошли отгоре, ще помислят, че завиждаме на съдбата им“ и още един: “Всичко, което някой може да си представи, друг може да го направи.“
Той е най-голямото от петте деца на Пиер Верн, преуспял адвокат и София Лот. Майка му е от род на корабостроители и морски капитани.
На 12-годишна възраст Жул Верн, мечтаейки да последва тяхната съдба, успява да се качи на кораб, който заминава за карибските острови, но баща му го сваля на следващото френско пристанище.
Това е човекът, който със силата на мисълта е пътувал в неподозирани измерения и светове.
Авторът, успял да увлече със себе си поколения в тези пътешествия, всъщност почти не е пътувал. След нещастен случай като млад окуцява, но полетът на въображението никога не стихва до самата му смърт.
Сред най-известните му произведения са: “Пътешествия около света за 80 дни“, “Децата на капитан Грант“, “Капитан Немо“, “Тайнственият остров“, “Пет седмици в балон“, “Петнадесетгодишният капитан.“
С неговото име са публикувани над 65 романа и се смята, че е вторият най-издаван автор в света след Агата Кристи.
В своите книги Жул Верн предсказва научни постижения – като полетите в космоса, изобретяването на управляеми ракети, пътуването под вода...
Малко известен факт е, че Жул Верн е посветил роман на България и на нейното националноосвободително движение. “Дунавският лодкар“ излиза през 1908 г., три години след смъртта на писателя. Главен герой в него е Стефан Ладков от Русчук, участник в Априлското въстание и Руско-турската освободителна война.
Повече за живота и творчеството на Жул Верн можете да чуете от звуковия файл.
Уилям Шекспир отново е на театралната ни сцена. "Митове за крал Макбет" е четвъртата премиера за новия сезон на номинирано от "Малък сезон 2024" представление на Театрална работилница "Сфумато". Спектакълът е резултат от ателие върху пиесата на гения, което има за цел да изследва какво е злото и как то се поражда в човека. "Митове за крал Макбет" не..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на български и международни копродукции и срещи с екипите на филмите. Откриването ще бъде на 13 ноември в зала 1 на НДК с филма "Стадото" на режисьора Милко Лазаров . Сред българските заглавия са "Отговор..
Борба на колосален дух, затворен в крехко тяло, но успял да докосне много сърца – това е животът на един от най-нежните български лирици, поетът Дамян Дамянов . Поезията му е спасение и сила. – "огледало на душата му", ранима, бленуваща да срине "стената между себе си и света". Самият Дамянов за тийнейджърските си години споделя: "..
Червенокосата е гост в това издание на "Тийн Тайм". Благодарение на Българската национална телевизия ние се срещаме всяка неделя с нея, за да потънем в зелените ѝ очи. Боряна Граматикова, която пое щафетата на Мира Добрева, е завършила Американския колеж, учила е журналистика в Лондон, а от 2 години е майка на един безкрайно гальовен..
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg