Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Жените трябва да си мълчат и да целуват ръка“ – смятали нашите недалечни предци

Снимка: bulgarianhistory.org

Дагеротипите и картините със славните ни народни представители от Учредителното събрание, което приема Търновската конституция, са на мъже достойни. Малко странното е обаче не че всички до един са с мустаци, а поне половината – с бради. Странното от днешна гледна точка е, че няма сред тях нито една жена. Пък Конституцията се смята за една от най-либералните и демократичните в света за това време.

За двойнственото положение на жените в семейството и обществото, за трудно извоюваните им права да избират и да бъдат избирани в представителните органи на властта, за литературните свидетелства на безправното им понякога положение мнение дават литературният историк професор Николай Аретов от Института за литература към БАН, професор Красимира Даскалова от СУ, историкът Дарина Ѝлиева, драматургът и поетът Стефан Иванов.

Историята не е само кой цар или крал кого е победил в битка, или как е разширил или загубил територия. Историята е и за това – как на практика се е променял животът на огромни маси хора. Историята с промяната на положението на жените през последните два века е особено динамична и показателна.

Любен Каравелов например си е избрал жена не по любов, а защото се сприятелил със сърбин и поискали да се сродят, без дори да знаят сестра ли, братовчедка ли ще предложи другият, и без да е виждал обекта.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42
Кин Стоянов

Кин Стоянов: "Следобед за любопитните" да предизвиква слушателския интерес към науката

"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..

публикувано на 07.01.25 в 14:50