Елена Евстатиева е експерт по възстановително правосъдие, психодрама-терапевт, председател на УС на Българското дружество по психодрама и групова терапия. Тя обича да се обръщат към нея на малко име. Казва, че едно от най-интересните неща в живота ѝ са именно хората.
Елена Евстатиева е Главен герой в “Нашият ден“.
“С възстановително правосъдие се занимавам реално от 2002-ра. г. Макар и понятието да чух за първи път през 1999-а. г. Тогава това понятие “възстановително правосъдие“ звучеше странно не само на мен, на много български експерти. През 2003-та всъщност изградихме първата възстановителна общност в затвора в София, поделението “Кремиковци“. Когато започнах да влизам в софийски затвор като доброволец, мога да кажа, че по-скоро любопитството ми на току-що завършил университет млад специалист ме водеше. Не съм много сигурна, че тогава знаех какво правя. Но истината е, че това е един от смислените начини да решим този конфликт. Той е вътрешен и на личността, но и на обществото между насилници, правонарушители, извършители на всякакви криминални дейния и потърпевши. Това е един от смислите, които намирам за себе си."
Приложението у нас
"Движението на “възстановителното правосъдие“ като навсякъде е сложно. Никъде не е било лесно да се проправи тази парадигма и този начин на мислене. В България има пионери експерти като проф. Чанкова например, няколко човека около нея също, които доста отдавна се занимават. И въпреки това не е лесно. Днес обаче мога да кажа, че в България като че ли има повече гласове за възстановителното правосъдие. Има хора, които мислят възстановително, дори да не си дават сметка за това."
Резултатите
“Като резултати мога да кажа, че усилията на пионерите дават плодове, макар и в началото да изглеждаше доста обезкуражаващо. В момента, благодарение на петнайсет години усилия – не само наши, вече има институции, социални грижи, социално услуги, които се предоставят, на основата на възстановителното правосъдие и мислене.“
Области на прилагане
“Почти няма ограничение пред възстановителното мислене и подход, защото се стреми да решава конфликти и да поправя нанесени вреди. В ежедневието си в различните сфери навсякъде имаме подобни ситуации. В училище има изключително успешно приложение, в социалните услуги също, и в наказателното правосъдие има много добро приложение, въпреки трудностите да се променят нагласите както на потърпевшите, институциите и съдилищата, така и на самите професионалисти.“
Пандемията
“Промени се начина на работа, търсенията, не само останаха същите, но и стремежът да запазим възможностите да помагаме на хората, стана още по-усилен. Защото, знаете, че изолацията и онлайн терапията или консултирането е голямо предизвикателство пред нашата професия. Пред възстановителния подход също, тъй като той отново изисква събиране на хора, среща на хора.“
Хората
“На едно много човешко ниво всеки път оставам изненадана, не знам дали разочарована, защото всички знаем, че всеки един от нас е способен на доста неща. Продължавам да се изправям пред собственото си удивление. Въпросът е в това как да дадем шанс и на себе си, и на другия да поправим случилото се. Като се опитаме да се срещнем с другия. Да се опитаме наистина да разберем защо той е постъпил по определен начин. Какво е довело да тази постъпка?“
Интервюто можете да чуете от звуковия файл.
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Георги Стоев , икономист, автор на платформата..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..
Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и..
История, памет и един разказ за научените и пропуснати уроци 30 години след едно от най-мрачните събития в новата европейска история – трагедията в Сребреница от юли 1995 година, случила се по време на Босненската война в контекста на разпадането Югославия. В Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995..
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни..
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна...
Колко видимо може да бъде невидимото и възможно ли е да имаме очи и сетива за него? На 13 юли от 19.00 часа в Габровския драматичен театър "Рачо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg