Китайската нова година ще протече по един по-спокоен начин тази година в новите условия на вирусната криза. Празникът ще премине без големи тържества на открито, за да се гарантира безопасността на хората. В Хонконг например се отменя традиционният пищен парад и фойерверките, както и храмовите събори в отделните китайски провинции.
47 музея в Пекин са подготвили специални събития за празничния сезон, които включват изложби и интерактивни игри. Повечето от тях ще се проведат виртуално с удължено работно време. Също така библиотеките, културните центрове, галериите, театрите, парковете и забележителностите ще останат отворени за празника в китайската столица. Те ще работят с ограничен брой посетители на ден и предварителни резервации. Много от тези места ще предоставят на пекинските жителите и намаления и безплатни услуги.
Също така, местните зрители очакват с голям интерес и премиерите на няколко китайски филма, за които са закупени милиони билети. Пролетният празник по традиция е най-доходоносният сезон за киноиндустрията и кината се очаква да останат отворени с намален до 50% капацитет в Пекин и други области.
И след празника културните събития ще продължат да се провеждат в налагащия се в пандемията „хибриден формат“, а именно онлайн и офлайн, докато обстановката се нормализира.
Чуйте как китайците посрещат най-големия си празник и какво вещае Годината на Металния вол.
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът"..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg