Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстазът и неговите значения

Има ли любовта нужда от специален ден, на който да бъде празнувана? Това не банализира ли самата идея за интимност. Площадна ли става любовта по този начин?

Камелия Спасова, Бойко Ламбовски и Петър Чухов са гостите в четвъртото издание на “Гласът на времето” с водещ Емануил А. Видински. С оглед и на датата 14 февруари, четиримата разговарят не само за Трифон Зарезан, виното и любовта, но за екстаза в най-широк смисъл – екстаз и разум, екстаз и творчество, екстаз и кич и т.н. 

Думата екстаз идва от старогръцки (екстатис) и най-общо означава „излизане извън (себе си). Излизаме ли извън себе си, когато се влюбваме? А когато творим? А също когато рушим?

По телефона се включва и доц. Веселка Тончева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН, която разказва за значението на виното в българския фолклор, какви са традициите на този празник и какви са употребите на тази типична за българските земи напитка в социален и битов план.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл. Приятно слушане.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25