Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстазът и неговите значения

Има ли любовта нужда от специален ден, на който да бъде празнувана? Това не банализира ли самата идея за интимност. Площадна ли става любовта по този начин?

Камелия Спасова, Бойко Ламбовски и Петър Чухов са гостите в четвъртото издание на “Гласът на времето” с водещ Емануил А. Видински. С оглед и на датата 14 февруари, четиримата разговарят не само за Трифон Зарезан, виното и любовта, но за екстаза в най-широк смисъл – екстаз и разум, екстаз и творчество, екстаз и кич и т.н. 

Думата екстаз идва от старогръцки (екстатис) и най-общо означава „излизане извън (себе си). Излизаме ли извън себе си, когато се влюбваме? А когато творим? А също когато рушим?

По телефона се включва и доц. Веселка Тончева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН, която разказва за значението на виното в българския фолклор, какви са традициите на този празник и какви са употребите на тази типична за българските земи напитка в социален и битов план.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл. Приятно слушане.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56