Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Божидара Велчева: Всяка една трудност е изпитание, което ни прави по-силни

Снимка: личен архив

Божидара Велчева е завършила Музикална педагогика със специалност „Народно пеене“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и към днешна дата съвсем успешно прилага своите познания, като възпитава ценността у малки дечица да обичат народната музика, да я слушат и изпълняват. Освен това, тя се занимава с изработване на различни сувенири и подаръчета… И е незряща. Въпреки това, тя развива своите умения и таланти. Липсата на зрение не ѝ пречи да помага на хората и да сбъдва мечтите си.

„Преди да започна да преподавам народно пеене и да правя това, което ме кара да се чувствам наистина удовлетворена и щастлива, в много интервюта за работа, било то в детски градини или училища, съм срещала дискриминационно отношение, спрямо моя зрителен проблем. Когато имах такова отблъскване на интервю за работа, аз се чувствах наистина зле, но това пък ме направи по-силна. И сега съм много щастлива, че децата, на които преподавам, както и техните родители, ме приемат много добре. Много е важно родителят да възпитава децата си, да приемат по-различните и да имат еднакво отношение към тях – към техния професионализъм и потенциал“.

Апелът, който Божидара отправя към хората: Да гледат по-ведро на живота. Никога да не се отчайват в момент на трудност, а да си казват, че това е поредното изпитание, което ги е направило по-силни и ги е мотивирало да покажат онова, на което са способни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51