Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой:

Проф. Милена Моллова: Оцеляват само напълно отдадените на музиката

Проф. Милена Моллова
Снимка: БГНЕС

Световноизвестната пианистка и педагог проф. Милена Моллова празнува на 19 февруари рождения си ден. Нейният път на концертния подиум е изпълнен с много успехи, награди, гастроли и артистични върхове, многократни концерти във всички страни на Европа – в Япония, САЩ, Канада. Започва да свири на 5-годишна възраст, а на 13 прави дебют като солист на Софийската филхармония. Тя е потомък на стария възрожденски род Моллови от село Беброво, което е близо до град Елена.

Милена Моллова е Главен герой в “Нашият ден“

Род и произходПроф. Милена Моллова

“Аз съм горда с моя произход. Много пъти съм го демонстрирала и съм го показвала през по-ранните години 50-60-те, когато отивах да участвам в международни конкурси в Европа. Хората малко знаеха къде е България и не знаеха на какви ниво сме цивилизационно. Няма да забравя никога, когато 1969 г. взех награда на конкурс “Бетовен“ във Виена. Там имаше журналисти, които питат: “Вие знаете ли какво е телефон, имате ли кола, знаете ли какво е кола?“. Аз толкова много се обидих и се ядосах и казвам – “Вие не знаете, защото аз дойдох и взех награда на вашия конкурс, на “Бетовен“, а вие ме питате такива идиотски работи.“

Проф. Милена Моллова

Стилът през годините

“На 13 години беше моят дебют със Софийска филхармония, но истинският ми дебют е бил на 6 години, когато съм имала своя първи рецитал в Шумен. Когато направих 40 години концертна дейност, считано от тогава, аз реших, че искам да го отбележа по някакъв нестандартен начин. Реших да изсвиря 32 сонати на Бетовен в цикъл от 9 концерта. Това не беше лесно, но целта ми беше просто на себе си да покажа, че трудните неща са възможни. Творчеството на Бетовен и неговите сонати са просто нашата музикантска Библия, особено на пианистите.

Иначе как се оформя моят репертоар? В младите си години аз имах честта, щастието и шанса да бъда учена от най-добрите преподаватели в България, после и в света. Първата ми учителка беше Павла Жекова в Шумен, която е тъщата на Панчо Владигеров. След това в София учих няколко години при Димитър Ненов, друга изключителна личност. След това завърших Консерваторията при проф. Панка Пелишек и специализирах една година в Москва при световния пианист Емил Гилелс. Формирането ми като музикант е било на най-високо ниво с много високи изисквания, които много пъти са ме докарвали до сълзи. Но след това видях колко ми е било полезно – не само за мен, но и за възпитанието ми, нататък какво ще правя с моите студенти, на които преподавам от 60 години насам. На 22 години вече преподавах.“

Проф. Милена Моллова и Джеймс Джъд

Пандемията

“Миналата година беше много тежка. Започна да се вижда това, че само този, който е отдаден с цялото си същество и сърце на музиката, само той оцелява. Можем да видим проявите и концертите на Софийската филхармония, които стават все по-блестящи и по-блестящи, въпреки трудностите, защото с ограниченията за разстояние между хората не е лесно.“

Повече можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фиоренца Косото

Фиоренца Косото на 90

На 22 април прочутата италианска певица навърши достолепните 90 години! 50 от тях триумфираше на най-престижните световни сцени, а коронните ѝ роли бяха Амнерис, Ебили, Азучена, Розина, Танкред, Сантуца, принцеса Де Буйон в "Адриана Лекуврьор", Леонора във"Фаворитката" или пък Адалджиза в "Норма". В съботната вечер (26 април от 20 часа) ще си..

публикувано на 26.04.25 в 08:10
Рамбо Амадеус

Alarma Punk Jazz и Club Pave представят Рамбо Амадеус

Alarma Punk Jazz & Club Pave представят днес Рамбо Амадеус! В студиото на "Нашият ден" колегата Цветан Цветанов представи концерта, който тази вечер слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат шанса да чуят директно от клуб "Паве" под Столична библиотека.  Точно 13 години след първия си концерт у нас през далечната 2012 година господин Антоние..

публикувано на 25.04.25 в 12:39

Музика и памет в научен форум в Националната музикална академия

O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..

публикувано на 23.04.25 в 15:26

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24