На 23 февруари Нов симфоничен оркестър ще изнесе концерт от поредицата “Музиката лекува“ за пациентите на Клиника по психиатрия на УМБАЛ "Александровска".
Концертите вече са традиция, която започва от 2016 г.
Веселин Добрев, мениджър на Нов симфоничен оркестър, разказва за инициативата в “Нашият ден“.
“Сега, когато настъпиха тези промени, Националният фонд “Култура“ даде възможност под неговата програма за социално ангажирани изкуства да се кандидатства и аз измислих този проект, като идеята е, че ние отиваме на място. Което е много добре във връзка с това, че хората трябва да бъдат изолирани. Второ, че в залите е много по-трудно да се правят концерти. И освен това могат да присъстват и хора, които са в по-тежко състояние, но са там в контролирана среда.“
Реакциите на хората с психични заболявания на класическата музика
“Това е един израз, едно преживяване, което е много лично – допирът с изкуството и то невербалното. Много е трудно да се въздейства с думи. Те замръзнаха просто в този коридор, в който свирим в Психиатричната клиника, и бяха вглъбени, сякаш излизат въобще от проблема.“
“Има си научни доказателства с ефекта Моцарт, който е изследван в световни университети. Доказват, че на базата на трептения и вълни, които били много сходни с честотата на работа на нашия мозък. Че пряко на някакво друго ниво действа положително класическата музика.“
“Днес нашите най-млади колеги, квартет, ще изсвирят Шостакович – струнен квартет номер 8, Моцарт – струнен квартет номер едно и още.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg