Първият български аудиосериал „Някой трябва да плати“ оживява в книга, със специално допълнение и ново име. Шпионската история на Богдан Русев, която разказва историята на Майкъл от Ексклузивната компания за персонализирани решения в областта на сигурността, вече е със заглавие „P.S. Някой трябва да плати“ и може да се чете и препрочита.
„Основната разлика в книжното издание, основната причина то да съществува, е този текст, който аз написах, който го няма в аудиосериала и който всъщност тийзва началото на следващите приключения на някои от основните главни герои“, обясни в „Артефир“ авторът на оригиналния, остроумен и екстремен сюжет. Той е в стила на „Бандата на Оушън“, но е поръсен и с щедра доза „Мисията невъзможна“ и щипка от романите за „Агент 007“.
Историята в „P.S. Някой трябва да плати“, инспирирана от аудиосериала, е замислена в три части, две от които предстоят да бъдат написани. Богдан Русев вече има идея какво точно ще се случи в тях. Според него единственият начин да се раждат адекватни жанрови истории за България е да започнем самите ние да ги създаваме.
„В тези измислени истории, в които героите преживяват приключения и накрая доброто побеждава, имаме възможност поне за малко да се откъснем от реалния свят, в който това, за съжаление, се случва много по-рядко. Така че това е основното удоволствие и основният смисъл да съществуват подобни истории и да бъдат слушани или четени. Съответно за мен пък това е горе-долу единствената причина да ги създавам – и аз да се почувствам за известно време в някакъв друг свят, където всичко е по-хубаво и по-логично, и по-разумно, и лошите получават възмездие, а добрите заминават към залеза с жълто Порше“, сподели още Богдан Русев. И добави: „Надявам се, че хората, които четат тази книга и мечтаят ще се почувстват по някакъв начин по-окрилени да се опитат да случат някакви мечти в собствения си живот. Поне за мен беше така, докато я пишех.“
Писателят и преводач Богдан Русев се надява и на това приключението, което ни пренася в Сан Матадор – екзотичният остров, обгърнат от информационно затъмнение, в сравнение с който „дори Северна Корея изглежда като популярна туристическа дестинация“, да се развие и в други пространства.
А защо се определя като автор-ландшафтен архитект и по какъв начин Майкъл ще потърси справедливост за миналото си в това ново книжно издание Богдан Русев разказва в звуковия файл.
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика. Пред БТА писателят Деян Енев казва за..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..
Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg