Испания е страна с вековни традиции в правенето на дантела и днес там се правят огромни събори на дантелиери от цялата страна и от чужбина. България, от друга страна, има своя дантелиерски град – Калофер, едва от около век. Въпреки това дантелата в България е жива в някои от носителите си и изкуството на изплитането ѝ все още се предава.
Дали тя ще остане само застинало във времето изкуство, или ще се превърне в примамливо занимание по икономически, естетически или други предпоставки, като че зависи само от нагласите на днешните носители на умението. Някои от тях продължават да правят от дантела класически предмети за украса и за бита. Други, като новаторката Бистра Писанчева, създават цели пейзажи с техниката на дантелата. Именно Бистра най-пълно и с размах приближава дантелиерството много повече до изкуството, отколкото до занаятчийството. И въпреки това...
Преди година Бистра се среща на летището в Мадрид с испанската дизайнерка Лидия Муро, която иска да прави сгъваеми чанти от парчета кожа и парчета мек и красив материал. Тя открива Бистра Писанчева виртуално и така стига до евриката какъв да бъде този материал. Двете дами печелят вниманието на Проекта за ценно сътрудничество на европейската комисия, който цели да насърчи съвместната работа между дизайнери (а под дизайнери Европейската комисия разбира много повече от дизайнери на дрехи) от различни страни в Европа. Така започва пътят на „The Eastern Side of Riviera“ и малките сгъваеми чанти, които са удобни и създадени устойчиво – с остатъци от кожарската индустрия в една испанска област и с възможността за производството им и други хора да усвоят и практикуват дантелиерството.
Бистра и Лидия се срещат за втори път в София, за да работят заедно на живо и докато работят върху прототипите на серията чанти, те разказват за себе си, за проекта и за бъдещето. За миналото и за бъдещето на дантелата разказва и Антоанета Петрова, председател „на читалище Христо Ботев“ в гр. Калофер, където от няколко години функционира Център на дантелата.
Чуйте цялото предаване в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg