Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Достъп до култура и пандемия – какво се случва

Снимка: Ани Петрова

Не е възможно да има общество, в което напълно отсъстват неравенства. Благодарение на натрупаната култура за управление на обществата обаче има създадени механизми за солидарност и взаимна емпатия, които правят тези неравенства по-малко болезнени, по-малко сложни за онези, които изпадат в тях. Неравенствата в обществото се представят като не като някакъв вид единични проявления, свързани с икономическо, социално, обществено, образователно, достъп до дигитални услуги, а по-скоро като елементи от пъзел. 

В какво се изразяват неравенствата, породени от достъпа до култура? Ивана Мурджева коментира темата в “Нашият ден“.

“Последната година със своите пандемични измерения и особена ситуация, в която постави всички, особено работещите в сферата на културата, освен всичко останало като че ли ни отвори вратите към това да погледнем нещата от тяхната затъмнена страна. Достъпът до култура е проблем, който не е възникнал през последната година, а е последователно натрупван в годините назад. Така че е създал една ситуация, в която ние всички трябва с ръка на сърцето да признаем, че не се намираме в равна възможност на достъп до културния продукт.“


Данни

“Какъв е общият разход на домакинствата по различни видове пера? Ако направим едно сравнение, че свободно време, култура, отдих и образование се намират в една и съща точка. Това означава, че не можем да кажем какъв е размерът само на разхода за култура. Но общият годишен разход за трите на домакинството възлиза на не повече от 700 лв. Като в тази цифра е включено и образование“, казва тя и допълва –

“Ако това се разбие на лице на домакинството, разходът става от не повече от 320 лв. годишно за култура, отдих, свободно време и образование. Това означава, че домакинствата са намалили постепенно в годините своя разход. Това може да бъде резултат от различни фактори, които са не само икономически, но са свързани и с това, че достъпът до тези институции, които могат да ни дадат този културен ресурс, е намалял. Справката показва, че в този момент в България функционират около 31 галерии и около 40 държавни театри.“

“Много малко се говори за същинските проблеми, свързани с образованието в сферата на визуалните изкуства. С достъпа до галериите. С възпитанието на учениците и на децата, които трябва да намират пряк път към изкуството, за да могат да усвояват по-нататък знанията, които училището, а и след това университетът ще им дава. Проблемите, свързани с оцеляването на тези галерии, са безкрайно големи. Има негативна тенденция. “

Повече можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

За здравните неравенства

"По-добре богат и здрав, отколкото беден и болен."   Когато става дума за неравенства, усещането за несправедливост прави хората глухи и слепи да търсят излаз от състоянието, в което се намират. Но не е достатъчно само да се обвинява. Обществените..

публикувано на 04.02.21 в 09:48

Пазар на труда – старт и неравенство

Задълбочаването в темата за неравенствата води до установяване на факта, че тя рефлектира във всички обществени гънки, в които се фокусира, развива нашият живот.  По-конкретно темата за неравенствата при достъпа на пазара на труда коментира в..

публикувано на 18.02.21 в 11:05
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Девалвация на илюзиите" – преоткриване на д-р Николай Д. Стойчев

Излезе сборник с лирика и сатира от д-р Николай Димитров Стойчев, подбрана и издадена от проф. Пламен Дойнов – ректор на Нов български университет. Тази книга  е истинско  преоткриване, а не откриване. Защото  д-р Николай Димитров Стойчев..

публикувано на 28.05.25 в 17:40
Цветелина Чендова

Цветелина Чендова в "Соаре с Багряна"

"Соаре с Багряна" е спектакъл, който обръща прожектора към 20-те години на миналия век и към вечната и святата Елисавета Багряна. Идеята е на Искра Ангелова, която участва в соарето заедно актрисите Снежина Петрова и Жорета Николова. Цветелина Чендова с..

публикувано на 28.05.25 в 17:10

36-ият фестивал "Процес-Пространство" е под мотото UNTOLD

"Процес-Пространство" е най-старият фестивал за съвременно изкуство в България, основан през 1992 г. от изкуствоведа и художник Димитър Грозданов. Фестивалът е сцена за всички съвременни тенденции и идеи в изкуството – неконвенционални форми, нови медии,..

публикувано на 28.05.25 в 16:45

Жените и книгите

Актуалните спорове покрай изучаването на религии и добродетели в училищата отвориха много въпроси за липсите в образователната ни система. Една от тези липси, не само в училищата, но в голяма степен и в университетите, е разговорът за жените и мъжете и..

публикувано на 28.05.25 в 16:35

Театралното "Варненско лято" започва на 1 юни

От 1 до 11 юни Варна отново ще бъде домакин на традиционния Международен театрален фестивал "Варненско лято". Официалното откриване на 33-тото му издание е от 19.30 часа със спектакъла "Хамлет" от Уилям Шекспир, постановка на режисьора Стоян..

публикувано на 28.05.25 в 15:10