Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Достъп до култура и пандемия – какво се случва

Снимка: Ани Петрова

Не е възможно да има общество, в което напълно отсъстват неравенства. Благодарение на натрупаната култура за управление на обществата обаче има създадени механизми за солидарност и взаимна емпатия, които правят тези неравенства по-малко болезнени, по-малко сложни за онези, които изпадат в тях. Неравенствата в обществото се представят като не като някакъв вид единични проявления, свързани с икономическо, социално, обществено, образователно, достъп до дигитални услуги, а по-скоро като елементи от пъзел. 

В какво се изразяват неравенствата, породени от достъпа до култура? Ивана Мурджева коментира темата в “Нашият ден“.

“Последната година със своите пандемични измерения и особена ситуация, в която постави всички, особено работещите в сферата на културата, освен всичко останало като че ли ни отвори вратите към това да погледнем нещата от тяхната затъмнена страна. Достъпът до култура е проблем, който не е възникнал през последната година, а е последователно натрупван в годините назад. Така че е създал една ситуация, в която ние всички трябва с ръка на сърцето да признаем, че не се намираме в равна възможност на достъп до културния продукт.“


Данни

“Какъв е общият разход на домакинствата по различни видове пера? Ако направим едно сравнение, че свободно време, култура, отдих и образование се намират в една и съща точка. Това означава, че не можем да кажем какъв е размерът само на разхода за култура. Но общият годишен разход за трите на домакинството възлиза на не повече от 700 лв. Като в тази цифра е включено и образование“, казва тя и допълва –

“Ако това се разбие на лице на домакинството, разходът става от не повече от 320 лв. годишно за култура, отдих, свободно време и образование. Това означава, че домакинствата са намалили постепенно в годините своя разход. Това може да бъде резултат от различни фактори, които са не само икономически, но са свързани и с това, че достъпът до тези институции, които могат да ни дадат този културен ресурс, е намалял. Справката показва, че в този момент в България функционират около 31 галерии и около 40 държавни театри.“

“Много малко се говори за същинските проблеми, свързани с образованието в сферата на визуалните изкуства. С достъпа до галериите. С възпитанието на учениците и на децата, които трябва да намират пряк път към изкуството, за да могат да усвояват по-нататък знанията, които училището, а и след това университетът ще им дава. Проблемите, свързани с оцеляването на тези галерии, са безкрайно големи. Има негативна тенденция. “

Повече можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

За здравните неравенства

"По-добре богат и здрав, отколкото беден и болен."   Когато става дума за неравенства, усещането за несправедливост прави хората глухи и слепи да търсят излаз от състоянието, в което се намират. Но не е достатъчно само да се обвинява. Обществените..

публикувано на 04.02.21 в 09:48

Пазар на труда – старт и неравенство

Задълбочаването в темата за неравенствата води до установяване на факта, че тя рефлектира във всички обществени гънки, в които се фокусира, развива нашият живот.  По-конкретно темата за неравенствата при достъпа на пазара на труда коментира в..

публикувано на 18.02.21 в 11:05
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба с отхвърлено от нацистите изкуство се открива днес в Париж

От днес до 25 май Националният музей "Пикасо" в Париж представя изложбата "Дегенеративно изкуство: Модерното изкуство на съд при нацистите". Това е първата експозиция във Франция, посветена на наричаното от нацисткия режим "изродено изкуство",..

публикувано на 18.02.25 в 14:50

Гърция ще отвори музей в Пирея за древни артефакти, открити в морето 

Нов музей, посветен на множеството археологически артефакти, открити в морето, ще бъде открит до 2026 година в Пирея, близо до Атина, съобщи гръцкият министър на културата Лина Мендони. Той ще бъде с площ от 26 000 m2, а проектът е финансиран от ЕС с..

публикувано на 18.02.25 в 14:20
Гари Олдман

Изкуството в мен: Дракула, Бетовен, Чърчил или просто Гари Олдман

Носителят на "Оскар" Гари Олдман има дълга и продължителна кариера още от 80-те, но голямото му издигане се случва на сравнително късна възраст за един актьор.  Това става най-вече след участията му в поредицата "Хари Потър" и трилогията за..

публикувано на 18.02.25 в 13:15

Берлинале за 75-и път

На 13 октомври се откри 75-ият Берлински международен кинофестивал с филма "Светлината" на Том Тиквер. Тричасовата драма разказва историята на сирийка, която става домашна помощница в германско семейство. За разлика от други фестивали, които са..

публикувано на 18.02.25 в 13:05

"Изкуството да си непослушна" – силата на жените в изкуството

На 6 март в София се открива ретроспективна изложба с най-значимите творби на анонимния артистичен колектив "Герила Гърлс" (Guerrilla Girls). Изложбата носи заглавието "Изкуството да си непослушна" и до осми юни ще може за бъде видяна в Националната..

публикувано на 18.02.25 в 12:15