Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Виждам чрез музика“ – лауреат на Наградата за европейски гражданин за 2020 г.

| обновено на 26.02.21 в 14:27
Снимка: Фейсбук, личен профил

Проектът „Виждам чрез музика“ на Фондация „Музика за България“ е лауреат на Наградата за европейски гражданин за 2020 г. 19 незрящи деца и младежи получиха стипендии за 48 часа музикални уроци и над 90 часа индивидуални репетиции. Боян Симеонов, управител на RockSchool и фондация „Музика за България“, е Главен герой в “Нашият ден“.

“Наградата дойде неочаквано. Знаейки колко социално ангажирани организации има, не очаквахме, че нашият проект, който е сравнително нов, ще се впише и ще спечели. Но сме много щастливи от този факт, защото това е едно признание, че се движим в правилната посока. Очевидно сме направили стойностен проект, който има не само национално значение, но се разглежда доста сериозно и по международна линия.“

Работата с незрящи

“За нас най-важното тепърва престои. Ние трябва да продължим този проект, искаме да го направим доста по-отворен. В България няма разработени методологии за работа с незрящи. Тук-там има трудове от чужбина и искаме опитът, който имаме, да го прехвърлим към това – да дигитализираме методологии и те да бъдат достъпни за всички.“

“Много от нашите представи за работата с незрящи, бяха обърнати с главата надолу. Няма да забравя как искахме да купуваме едни скъпи уреди, принтери в началото. Истината е, че съвременните незрящи деца имат доста по-различни нужди. Те имат нужда преди всичко от финансовата и емоционална подкрепа да се занимават с изкуство. Те най-често се поставят в графата – аз съм незрящ и не мога да правя това и това, или пък нямам финансовата възможност да ходя на уроци по музика или на актьорско майсторство.“

“В RockSchool имаме ученици от 3 до 75-годишни. И то с най-различна мотивация. От това да пробват нещо ново след работа, до това да кандидатстват в “Бъркли“. При незрящите има един стереотип, че всеки незрящ е следващият Андера Бочели или Рей Чарлс. Това абсолютно не е вярно и всеки незрящ може да го каже. Нашата цел не е да създаваме музиканти, естествено, ако някой иска да се занимава с музика по-сериозно, го стимулираме по абсолютно всякакъв начин. Обаче музиката е доста по-важна от целта да станеш музикант. Защото тя, особено при едни незрящ, му дава увереност, възможност да се котира социално много по-добре. Учи го на постоянство, на самонаблюдателност и му развива творческото мислене. Това са важни качества за всяко дете, а за едно незрящо – са, бих казал, витални.“

Повече можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Царството Божие

На всички ни е известно, че раждането на Спасителя разделя историята на човечеството на два етапа – преди и след Христа. По какви причини става това деление, защо в Стария Завет Бог дава Своето откровение на избрания израелски народ и защо в Новия Завет този народ е отхвърлен и Бог сключва нов завет, с всички повярвали в Неговия Син? Отговор на..

публикувано на 15.12.24 в 09:35
Дамяна Велева

Дамяна Велева: Гласувахме за Пеевски, пуснаха ни лампите

Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести в малка родопска община стигнаха до София", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" корупционните модели и зависимостите на гражданите от властимащити кметове в малките населени места...

публикувано на 15.12.24 в 08:55

Мими Шишкова: Отговорността е в нашите ръце

Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..

публикувано на 14.12.24 в 09:10
Меги Попова, Надежда Московска, Виктория Драганова, Венцеслава Кожухарова (от ляво надясно)

Всеки преход ли е труден

Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив?  Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..

публикувано на 14.12.24 в 08:00
адв. Елка Пороминска  (вдясно) и Анелия Торошанова

Разпореждане с имот или имущество – видове завещания

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в  ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..

публикувано на 13.12.24 в 15:00