Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неиздавани у нас разкази на Вирджиния Улф

Неиздавани досега у нас разкази на една от най-големите писателки на ХХ век Вирджиния Улф се появяват в сборник, наречен „Дневникът на госпожица Джоун Мартин и други неиздавани разкази“.  

Разказите, включени в изданието, са изключително разнообразни. Всеки следващ предизвиква у читателя учудване и възхита от виртуозността на Вирджиния Улф, която не само умее да пренася и през векове, но успява във всеки един разказ да намери различен подход. И в ранните, и в късните разкази личи едно обиграно перо.

Преводачката Иглика Василева разказва повече в "Артефир":

"По начало Вирджиния Улф никога не е писала "сборник разкази". Единственото нещо, което излиза приживе, е нещо, което тя (или по-скоро съпругът ѝ Леонард Улф) събира от издадени по пресата неща и някои, които просто е писала вкъщи и не е публикувала. След смъртта ѝ литературните изследователи събират всички тези неща и започват да правят от тях сборници. Всички тези сборници се състоят от ранни и късни неща – затова е и това разнообразие. Така го е направил и Иван Атанасов – съставител на българския сборник."

Чуйте още в звуковия файл.

Вирджиния Улф (1882-1941) е призната за една от най-големите писателки на XX в., ключова фигура в световната литература. През целия си творчески живот тя създава малък брой разкази и темите в тях са онези новаторски търсения от 20-те години, които изследват личността и съзнанието, конфликта между вечното и преходното, между действителното и въображаемото, и именно тяхната неповторимост изисква въвеждането на нови литературни техники.

В тези ранни разкази най-добре, дори нагледно, се вижда как около зрънцето реалност Вирджиния Улф с лекота плете мрежа от мисловни асоциации – странни, мъгляви, често неразбираеми. Неслучайно литературната критика твърди, че прозата ѝ се домогва до висините на музиката. В някои от разказите случката и разказът са в основата, в други те са изместени от настроения, образи и поетични прозрения. Заглавията в този том са подредени хронологически, защото само така може да се проследи изумителната еволюция на писателката, която започва да твори в традиционен стил, минава през модернизма, докосва се до постмодернизма и отново се връща към традицията. По същата причина те не могат да бъдат сложени под общ знаменател, защото едни носят белезите на класическата фабула, а в други експериментът преобладава.

ВИЖТЕ ОЩЕ
Слава Славчева

"Там, под стария храм" – между действителни събития и художествена измислица

"Там, под стария храм" е най-новият роман на Слава Славчева, издаден като електронна книга. В него отново пътуваме назад във времето между действителни събития и художествена измислица, въвличаща читателя в разследвания на международни екипи, свързани с нелегалния трафик на ценни тракийски произведения на изкуството. Слава Славчева е по..

публикувано на 07.05.25 в 12:07

"Различната музика" и нейната публика: "Аларма Пънк Джаз" през месец май

В навечерието на 16-ата годишнина от първото издание на фестивала "Аларма Пънк Джаз" в "Нашият ден" се срещаме с Цветан Цветанов в един разговор за "различната" музика и нейната публика. На фона на музикалната пиеса "Отвъд картите на езика" отправяме покана към слушателите за концерта на авангардния джаз квартет от Македония TAXI CONSILIUM –..

публикувано на 07.05.25 в 11:12

Форум на концептуалното изкуство с Поло Оконе се открива в Перник

На 8 май 2025 г. от 17:30 ч. във филиала на Художествена галерия "Кракра" в град Перник ще се състои официалното откриване на Форум на концептуалното изкуство . Събитието представлява мащабна експозиция, посветена на работата на мултижанровия артист-концептуалист Поло Оконе, съпроводена от поредица от пърформанси, интерактивни лекции и други съвременни..

обновено на 07.05.25 в 11:04

"Ти ме повика, живот" – вдъхновяващата история на Михаил Белчев

Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография в чист вид, по думите на Михаил Белчев. Написана е в съавторство с Албена Атанасова и е побрала в 336 страници вдъхновяващите истории на своя главен герой – от дните му в хор "Бодра смяна“ и..

публикувано на 07.05.25 в 09:00
 Владимир Буров

Майстор бижутер и учениците му с уникална изложба в Пловдив

"Човекът, който промени моя живот" се нарича изложбата, която ще се открие на 8 май в пловдивската галерия "Готи". С нея майсторът на ювелирното изкуство Владимир Буров, обучил поколения бижутери, за първи път ще представи творенията си от благородни метали и камъни в съвместна експозиция със своите ученици Ирена Ганчева, Анна Медарска, Ивелина..

публикувано на 07.05.25 в 08:20