Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Ивайло Данов:

Спешни ли са промените в Закона за данъчните доходи на физическите лица

2
Снимка: Шуменски окръжен съд

В последния момент от работата на настоящия парламент народните представители имат възможност да гласуват и промени в Закона за данъчните доходи на физическите лица, и в Гражданско-процесуалния кодекс, и в Закона за медиацията. Нужно ли е спешно да се направи това? Не е ли по-добре да се изчака сформирането на следващото Народно събрание?

Адв. Ивайло Данов, председател на Софийската адвокатска колегия, коментира въпросите в “Законът и Темида“:

“С оглед на това, че днес е последният работен ден на настоящия парламент, поне официално обявен, действително е по-добре да се изчака сформирането на следващото Народно събрание, защото това са важни въпроси и не трябва да се решават набързо. Няма нищо чак толкова спешно в приемането на тези промени. Те обаче са належащи и от дълго време са в дневния ред на парламента.

Софийската адвокатска колегия и Висшият адвокатски съвет предложиха още миналата година промени в тези закони и се надявахме, че настоящият парламент за една година ще има време да ги обсъди и евентуално да имаме законодателни решения в това отношение.“

“Един от най-важните въпроси, специално за адвокатурата, беше промяната на процента на нормативно признатите разходи. Това, което ние предложихме, беше от 25 на 40% да се увеличи процентът. По този начин всички български адвокати щяха да получат някакво облекчение.“

Повече от коментара на адв. Данов по темите: необходими ли са промените в Закона за адвокатурата, как тези промени ще помогнат на адвокатите да преодолеят затрудненията от пандемията, както и темата за предстоящите избори за висшите органи на адвокатурата, можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Audio Storytelling Festival в Литва

Как протича организираното от Европейския съюз за радио и телевизия годишно събитие на създателите на аудиосъдържание – Audio Storytelling Festival?  На телефонната линия на "Нашият ден" се включва  Николета Атанасова , за да разкаже. В литовската столица Вилнюс се провежда 51-вото събитие, обединяващо създателите на аудиосъдържание от Европа и..

обновено на 28.05.25 в 10:01
Апостол Дянков

Администрацията на Тръмп подкопава науката – Апостол Дянков за риска от идеологически атаки

Свикнали сме да си представяме учените като кротки, отнесени хора, които си изследват каквото си изследват в лабораториите и обсерваториите, без особена връзка с днешния ден. Напоследък обаче виждаме, че не е така (и вероятно никога не е било). Как настоящата американска администрация буквално изтрива науката, изчегъртва я дори – и какви са рисковете?..

публикувано на 28.05.25 в 09:35

Невидимите жени: Непроучването на женското здраве като етичен въпрос

Векове наред жената е била обект на медицински интерес главно заради нейните репродуктивни способности и възможността да роди и отгледа здрави деца. Невидимите за медицината жени или как съвременната наука съзнателно пести от познание как женското тяло реагира на лекарства и терапии – разговор във "Време за наука" с журналистката в сферата..

публикувано на 27.05.25 в 11:47

Водещ, създаден с изкуствен интелект, в пресцентъра на фестивала "Арлекин"

Събитието се провежда под патронажа на Министерството на образованието и науката. Виртуалният водещ на новинарски емисии Тео, създаден с изкуствен интелект за Великденския концерт на участници от конкурса "Киното – моя любов, моя песен", част от Международния младежки медиен фестивал "Арлекин", ще се материализира отново във Варна. Обръщението на Тео..

публикувано на 27.05.25 в 11:19
Ядреният тест „Касъл Ромео“ на атола Бикини.

Гласът на времето още говори с взривове

Опенхаймер след изобретяването на ядреното оръжие цитира древноиндийския епос "Бхагавадгита", в който се казва, че когато "блясъкът на хиляда слънца" светне в небето, човекът ще стане заплаха за света. До днес атентатите, терористичните актове и военната надпревара правят така, че чуваме по-често за тях, тоест изобретението на Нобел е по-новинарско..

публикувано на 26.05.25 в 13:29