Самотата е едно от вечните проявление на живота в общност. Тя нерядко се превръща в тема табу, но винаги остава неразривна част от нашата социална и психическа същност.
Така важната именно в момента тема за самотата е в центъра на поредното издание на „Гласът на времето” – предаването на дискусии в ефира на програма „Христов Ботев”. Водещ е Емануил А. Видински, а негови гости в студиото са писателката и психотерапевт Виргиния Захариева и Димитър Кенаров – поет и журналист.
Зад привидната нормалност и рутинно извършваните във всекидневието действия нерядко се крие цяла бездна от самота. Самотните хора живеят често на ръба на обществото, в неговата периферия, но също така и в неговия център. Да си сам е обективен факт, може да бъде констатиран от всеки. Да си самотен обаче е нещо съвсем различно, то е усещане и себеусещане – как усещаш себе си в света, но и света в себе си. Социалните измерения на самотата пък могат да изолират индивида в обществен план, но и дори чисто физически особено сега, когато свободата ни на придвижване е ограничена. Това са само част от посоките, по които поема разговорът в студиото.
В предаването се включва и д-р Бояна Петкова, лекар, председател на фондация „Ида”. Тя засяга наболелите в момента въпроси за „самотата при децата в условия на пандемия и изолация“. Какво можем да направят родителите, но и обществото и държавата, за да се притъпи ударът и да се ограничат негативните последствия от самота особено в ранната тийнейджърска възраст?
Отговорите на тези и други въпроси търсят гостите и водещият на „Гласът на времето” Емануил А. Видински.
Пълен запис на предаването можете да чуете в звуковия файл.
Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..
На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..
Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..
В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg