Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Корона, която заразява с култура

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Монархията като културно наследство и опазването му през хилядолетията, е разговор, който дирижира и дневния ред на бъдещето. През последните седмици връх на айсберга по отношение на напомнянето и преразглеждането на ценностите на монархията е интервюто на британския принц Хари и съпругата му Мегън пред американската журналистка Опра Унфри. В него прозвучава и най-драстичното обвинение към една от оцелелите и най-силни кралски династии днес – в расизъм.

сн. БТА

За никого не е тайна, че от възкачването си на престола кралица Елизабет II е публично отдадена на идеята за сплотено и достойно кралско семейство. Това е и посланието към поданиците, както и поставянето на семейните ценности на преден план – не само в кралския двор, но и във всеки семеен двор. Неслучайно проблемите в брака на престолонаследника Чарлс и Уелската принцеса Даяна, както и последвалата трагична смърт на Кралицата на сърцата през 1997 година, нанасят един от най-силните удари върху имиджа на Британската корона.

Мария Конакчиева, експерт протокол и връзки с обществеността, коментира в Terra Култура на „Нашият ден“, че изявленията на принц Хари и съпругата му Меган пред Опра Уинфри отпреди седмици звучат стиковано и са пореден удар срещу монархията. Стрелите са насочени основно към принц Чарлз и се отправят в трудни времена – Брекзит, пандемия и криза.

Човечеството е в търсене на нови пътища и кумири, с които да продължи живота си в „новото нормално“. Дали в него има място за ценностите на монархията и кой има интерес от заличаването им – чуйте отговор на този и други въпроси от Мария Конакчиева в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12