На 18 март през 1996 г. умира големият гръцки поет Одисеас Елитис. Той е поет, преводач и критик. Получава Нобеловата награда за литература през 1979 г.
Поетът Божидар Божилов, който лично го е познавал, говори за неговия характер и биография.
“Това е един много скромен човек, който нищо не направи за себе си. Написа стихотворенията и с това остана. Хората имат начин да оценяват кое е истина и кое – не. Неслучайно той след Кавафис и Сеферис единствен взе Нобеловата награда за поезия.“
Елитис е роден на остров Крит в Ираклио, неговата фамилия не е Елитис, тя е гръцка фамилия – Александелис. Неслучайно той се прекръщава на Елитис, което идва от елит – елитарност, изключителност, става известен с този псдевдоним.
Второто голямо нещо, което е написал, това е „Достойно ест“. Тази поема, написана като църковна литургия за Дева Мария, византийска форма, в която основната тема е търсенето на новата истина.
Елитис е много близък до нас. Цялата негова образност е дълбоко наситена с гръцко, със смокини, с маслини."
В средата на живота си Елитис заминава за Франция и оттук е влизането на този сюреализъм в творчеството, подобен на този на Пол Елюар и Рьоне Шар. Много голямо влияние върху него оказва Бертолт Брехт.
През 1923 г. пътува в Италия, Швейцария, Германия и Югославия. Учи право в Юридическия факултет на Атинския университет (1930-1935), но не се дипломира.
Дебютира със стихове през ноември 1935 г. в атинското списание „Неа граммата“ (Нова литература) с подкрепата на Георгиос Сеферис. Още първите си произведения подписва с псевдонима Елитис. Псевдонима си съставя от началните букви на гръцките думи, означаващи: Гърция, Упование, Свобода, Красота.
Участва като младши лейтенант от пехотата в Гръко-италианската война (1940-1941). След освобождението на Гърция от фашистка окупация, пише статии и обзори на литературни теми във вестник „Катемерини“. Програмен директор на Гръцкото национално радио (1945-1946).
Става член на Асоциацията на гръцките арткритици (AICA-Hellas).
През 1946-1949 г. в Гърция се води гражданската война и Елитис заминава за Париж, където в продължение на четири години учи филологически науки в Сорбоната. В периода 1948-1952 и 1969-1972 г. живее във Франция, запознава се с Бретон, Реверди, Елюар, Цара, Пикасо, Джакомети, Унгарети, Шагал, Матис, Де Кирико. Докато живее във Франция, пътува в Швейцария, Англия, Италия и Испания.
След края на гражданската война се връща в Гърция (1953). За втори път е програмен директор на Гръцкото национално радио (1953-1954). Посещава САЩ (1961), СССР (1962), Италия (1962), България (1965).
През 1965-1968 г. работи в Административния съвет на Гръцкия национален театър.
По време на военната диктатура, дошла на власт през април 1967 г., Елитис заминава в доброволна емиграция във Франция, където написва книгите „Самодържецът Слънце“ (1971) и „Дървото от светлина и четиринайдесетата красавица“ (1971).
Остава ерген през целия си живот.
Чуйте повече в звуковия файл.Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg