Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрес Барба и неговата „Република от светлина“

| обновено на 22.03.21 в 12:56

Между цивилизованoстта и света на страховете се движи романът на испанския писател Андрес Барба – новото голямо име на испанската литература. 

„Република от светлина“ е един роман, който се чете бързо, на пръв поглед, тъй като писателят разказва хроникьорски. В същото време се чете много трудно, защото води в различни посоки на отношенията. През цялото време не става ясно как авторът смесва метафората с реалността – уникалното му умение да улови крехкото състояние между двете неща. Всичко е ярко и недоизказано. Какво се случва в този град от безразличие? Колко невинни сме всъщност? А големият въпрос е съществува ли Република от светлина?

Романът е носител на престижната награда „Ералде“ и е преведен на 17 езика. Българският превод е на Маня Костова.

Във въображаем град край джунглата незнайно откъде се появяват трийсет и две полудиви деца на възраст между девет и тринайсет години. Със своето агресивно поведение те изваждат двестахилядния Сан Кристобал от летаргията на рутинното му съществуване. Малките нашественици нямат ясен лидер, говорят на неразбираем език, стават все по-дръзки и след кърваво стълкновение в един супермаркет изчезват мистериозно. Започват да изчезват обаче и деца от добри семейства в града. Напрежението нараства все повече, за да се стигне до стряскаща развръзка. 

Би ли могъл да не е така опустошителен сблъсъкът между цивилизования свят и другия, различен и непознат? Действително ли жестокостта съществува естествено у децата, както твърди авторът, който не вярва в мита за детската невинност? Какво не успяват да дадат възрастните на чуждите и на своите деца? И дали тези „други“ деца не посяват семената на различен ред, на нова цивилизация?

Вида Делчева от издателство "Обсидиан" разказва повече в "Артефир":

"Неслучайно в момента за Андрес Барба се говори като за новото голямо име на испанската литература. Той има много дълбок стил и създава дълбока литература. Наистина големият въпрос е дали съществува Република от светлина – кои са по-цивилизованите в този конфликт между възрастни и безпризорни деца, който се случва в романа.

В тази книга откриваме проблема за мита за детската невинност, също и проблема за трагичните последици, които се случват, ако сме неспособни да погледнем към аутсайдерите с нещо различно от страх и към различните, за отношението на възрастните към децата, когато това не са техни деца. Също така и проблемът за насилието – кога то е легитимно и кога абсолютно не, независимо дали е законно упражнявано от институциите. Проблемът за спомените – как тази история всъщност е наредена от различни частички информация, събирани от различни източници, минали през субективния поглед на твърде много хора..."

Чуйте повече в звуковия файл.

Андрес Барба е роден през 1975 г. в Мадрид. Дебютира с новелата „Костта, която най-много боли“ (1998), отличена с наградата „Рамон Сендер“. През 2001 г. публикува романа „Сестрата на Катя“, финалист за наградата „Ералде“, по-късно филмиран. Със следващите си произведения: „Добрите намерения“ (2002, сборник новели, издаден на български от „Ерго“), „Малки ръце“ (2008), „Август, октомври“ (2010), „Смъртта на един кон“ (2011) и „В компанията на клоун“ (2014) Андрес Барба се утвърждава като един от най-ярките и оригинални представители на испанската литература. Той е и талантлив преводач на прочути англоезични автори.

Снимки – изд. Обсидиан
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25