Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Месец на Ники Урумов в каталога на NO BLINK

Николай Урумов
Снимка: личен архив

Камъкът е студен и безмълвен, докато не бъде докоснат от човешка ръка. Именно на това докосване се учат учениците в Професионалната гимназия по каменообработване в село Кунино. Тя е създадена през 1921 година, с идеята да „осъвремени каменоделието“. Уви, съдбата на гимназията не е лека, но за сметка на това е вдъхновяваща. Поне за режисьора, продуцент и музикант Николай Урумов.

Късометражният му документален филм „Души от камък“ е един от четирите филма на режисьора в каталога на платформата за българско късометражно кино NO BLINK, който този месец носи неговото име. Име, което често се бърка с това на още няколко хора на изкуството, кръстени по този начин.


През месеца на Ники Урумов, със съдействието на НАТФИЗ, платформата представи 2 игрални и 2 документални филма. Последният – „Обратната страна на медала“, ще има своята премиера в NO BLINK този петък, 26 март.

С какво „Олимпийски надежди“ и „Още една неделя“ – игралните филми на Ники Урумов, който е и продуцент на „Петя на моята Петя“, привлякоха вниманието на Анди Хил, музикалният редактор на блокбъстъра „Цар лъв“ – чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10