Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се нареди ли България сред стартъп нациите

| обновено на 23.03.21 в 11:38
Снимка: Picabay

По време на провеждания онлайн Ден на цифровите технологии на 19 март министрите, представляващи държавите-членки на ЕС, подписаха три декларации за обединяване на усилията и ресурсите с цел насърчаване на международната свързаност, стимулиране на внедряването на чисти цифрови технологии и подобряване на регулаторната среда за новосъздадените и разрастващите се предприятия. Тези конкретни ангажименти ще спомогнат за ускоряване на екологичната и цифровата трансформация на Европа и ще допринесат за визията и целите на цифровото десетилетие на Европа.

Ще се присъедини ли България към Декларацията за единен европейски стандарт за стартъп нациите, предложена на държавите членки на ЕС по време на виртуалното събитие Digital Day 2021, организирано от Португалското председателство на Съвета на ЕС?

Декларацията относно стандарта на ЕС за новосъздадените предприятия коментира в “Нашият ден“ Добромир Иванов – председател на Българската стартъп асоциация (BESCO).

На кои критерии трябва да отговорим, за да се наредим сред стартъп нациите?

“Единият от тях е, че трябва да имаме стартъп виза. Стартъп визата дава възможност предприемачи от цял свят бързо да могат да дойдат в страната ни и да започнат бизнес – и то новостартирал. Понеже досега критериите бяха насочени главно към големите инвеститори. Но, ако някой иска да дойде да започне по-малък бизнес тук, който е восокотехнологичен стартъп, не беше възможно. Сега вече е възможно.“

“Другото, върху което работим, е темата за опшън пулове“. Това са видове договори, които един предприемач сключва със своите служители, като им дава възможност те да получат във времето дялове от тази фирма срещу определени условия, които изпълняват. Например – колко време са се задържали във фирмата, постигнали са конкретни резултати. Това е изключително важно в 21-ви век. Работим върху промяна в Търговския закон, която създава нов вид дружество.“

“Друго много важно в тази посока е да имаме в България едно място, където всеки който желае да стартира бизнес, може да получи онлайн всички документи, с които трябва да започне бизнес и да ги изпрати подписани и попълнени.“

Цялата комуникация – дигитална

“Една от другите стъпки е, че цялата комуникация между стартъпите, което важи и за бизнеса по принцип, трябва да бъде дигитална. Това е едно от условията, не трябва да има нужда от физически контакт, когато става въпрос за комуникация между бизнеса и институциите.

Друга от точките е, че държавата трябва да е отворена към иновативни регулации и махане на пречките пред компаниите. Създаването на т.нар. "sandbox в регулирана среда", нещо което е експериментална среда, създавана от институциите. Например в Столична община се създаде такъв Sandbox, който позволява на стартъпи да работят със Столичната община.“

Има изискване, свързано с плана за възстановяване и там всъщност да има средства, които подпомагат развиването на фондовете за дялов и рисков капитал. Това е нещо, за което се борим, защото тези фондове дават пари по пазарен начин. Имаме голяма нужда от пазарни механизми в страната ни, а не толкова от грантови.

Друго условие е свързано с равния достъп до предприемачество. В България е трудно за един чужденец да си отвори сметка. Комуникацията е предимно на хартия, а не онлайн. Според мен в контекста на България най-важното е страната ни да е отворена към предприемачи от цял свят.“


Темата коментира в “Нашият ден“ и Владимир Данаилов, изпълнителен директор на Фонда на фондовете.

В последните години България е в процес на препозициониране на своята икономика. Искаме да имаме икономика, която създава нови продукти. Продуктите от 21-ви век, които да се консумират и в България, и глобално. Икономика, която се конкурира на база ефективност, на база качество. Именно за да я създадем, едно от нещата, които правим, е да стимулираме точно тази стартъп екосистема, която се развива много добре в последните десет години.

В последните месеци и години Фондът на фондовете структурира три инструмента, които са в подкрепа специално на стартъпи. ФНФ не финансира директно компании, правим тази дейност чрез нашия фонд посредници.“

Какво е налично чрез ФНФ

“Капиталът, който е мобилизиран към стартъпи, в момента е малко над 200 млн. лева. чрез четири фонд посредници. Те са готови да финансират както компании в много начален етап, етап на ускорение, даже може да няма компания, може да има само идея и предприемач, те могат да получат едно начално финансиране. Също така има фондове, които биха подкрепили компании, които са в по-зрял етап на развитие, компании, които биха искали да покорят нови пазари.“

Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23

Смела журналистика – да изобличиш шпионите на Путин

В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева , която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда. Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия..

публикувано на 11.09.24 в 12:36
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09