Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нотариус Камен Каменов отговаря на правни въпроси от слушатели

Тежести на имота, дължими данъци, генерално пълномощно

Снимка: Кирчо Стоичков

Нотариус Камен Каменов отговаря на въпроси, зададени от слушатели на БНР, в “Законът и Темида“.

По какъв начин се проверяват тежестите на имота, както и дължими данъци и други особености? – въпрос на Лариса Ламбрева от Созопол.

“Тежестите на имота се проверяват чрез справка в Имотния регистър или чрез вадене на удостоверение за тежести от службата по вписване. Вече може да се пусне и да се изиска и по електронен път. Към удостоверенията за тежести се прилагат необходимите документи, удостоверяващи правото на собственост. Откога е изграден един строеж, кога е завършен. Банките при ипотеките обикновено изискват 10-годишен срок назад, някой път и повече в историята.

Затова, когато вадим удостоверение за тежести, прилагаме цялата история по имота и собствеността, по неговото учредяване, по завършването, когато става дума за кооперация. По историята на имота, ако има наследяване, вследствие на придобиване, първоначално от наследодателя да кажем при решенията от поземлените комисии.

Изследва се собствеността още преди сделката и когато нотариусът има договор и ангажимент със страните да провери тежестите, може да се направи по-обстойна и предварителна проверка. Бих казал, че това е желателно да се направи още преди предварителния договор, тъй като предварителният договор е сериозен договор, който има обвързваща сила по отношение на основните неща, които са част и от окончателния договор – предмет, страни, продажба, срокове. Той е такъв важен договор, който обвързва страните, а пък никъде не се отбелязва към момента и не се знае за него и затова може би още преди предварителния договор е хубаво брокерът, адвокатът, нотариусът, който се ангажира с тези неща, да направи справка и да провери какво е състоянието на имота.“

В звуковия файл можете да чуете отговорите на нотариус Каменов на следните въпроси:

·  Кои документи подлежат на вписване?

·  Как се прави генерално пълномощно?

·  Как да оттеглим пълномощно?

·  Можем ли да се подпиша пред нотариус, ако не носим документ за самоличност?

·  Кои сделки са с удостоверяван материален интерес?

·  как участва в нотариално производство лице, което не разбира български език?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55

"Чистота или смърт" – откровен киноразказ за зависимостите

Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..

публикувано на 27.11.24 в 09:54

От професионализъм до безсилие: Когато дори добрите полицаи не могат да помогнат

В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..

обновено на 27.11.24 в 09:37