Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нотариус Камен Каменов отговаря на правни въпроси от слушатели

Тежести на имота, дължими данъци, генерално пълномощно

Снимка: Кирчо Стоичков

Нотариус Камен Каменов отговаря на въпроси, зададени от слушатели на БНР, в “Законът и Темида“.

По какъв начин се проверяват тежестите на имота, както и дължими данъци и други особености? – въпрос на Лариса Ламбрева от Созопол.

“Тежестите на имота се проверяват чрез справка в Имотния регистър или чрез вадене на удостоверение за тежести от службата по вписване. Вече може да се пусне и да се изиска и по електронен път. Към удостоверенията за тежести се прилагат необходимите документи, удостоверяващи правото на собственост. Откога е изграден един строеж, кога е завършен. Банките при ипотеките обикновено изискват 10-годишен срок назад, някой път и повече в историята.

Затова, когато вадим удостоверение за тежести, прилагаме цялата история по имота и собствеността, по неговото учредяване, по завършването, когато става дума за кооперация. По историята на имота, ако има наследяване, вследствие на придобиване, първоначално от наследодателя да кажем при решенията от поземлените комисии.

Изследва се собствеността още преди сделката и когато нотариусът има договор и ангажимент със страните да провери тежестите, може да се направи по-обстойна и предварителна проверка. Бих казал, че това е желателно да се направи още преди предварителния договор, тъй като предварителният договор е сериозен договор, който има обвързваща сила по отношение на основните неща, които са част и от окончателния договор – предмет, страни, продажба, срокове. Той е такъв важен договор, който обвързва страните, а пък никъде не се отбелязва към момента и не се знае за него и затова може би още преди предварителния договор е хубаво брокерът, адвокатът, нотариусът, който се ангажира с тези неща, да направи справка и да провери какво е състоянието на имота.“

В звуковия файл можете да чуете отговорите на нотариус Каменов на следните въпроси:

·  Кои документи подлежат на вписване?

·  Как се прави генерално пълномощно?

·  Как да оттеглим пълномощно?

·  Можем ли да се подпиша пред нотариус, ако не носим документ за самоличност?

·  Кои сделки са с удостоверяван материален интерес?

·  как участва в нотариално производство лице, което не разбира български език?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как баща от Пловдив преобразява детските площадки в квартала

Днес ще ви запознаем с човек, който олицетворява истинското значение на гражданския дълг. Без да очаква помощ от институциите или някакви награди, той поема инициативата и чрез своите действия дава пример на децата си какво означава да се грижим за общото благо. Този човек е Даниел Цавков от Пловдив. Неговият основен стремеж е да покаже на децата..

обновено на 19.09.24 в 10:10

Как да разпознаем симптомите на туберкулоза? Консултации и скрининг през септември

В периода 16-20 септември 2024 г. лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза ще предлагат безплатни консултации за всички желаещи в рамките на кампанията "Седмица на отворени врати". Тази инициатива е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г., ръководена от..

обновено на 18.09.24 в 12:43

Вендинг машини за лекарства извън аптеките: Фармацевти остават в протестна готовност

На днешния 18 септември в Българския фармацевтичен съюз се проведе пресконференция по повод приетия на първо четене в парламента проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Законопроектът предвижда възможността за продажба на лекарства чрез автомати, което предизвика сериозна реакция от страна..

обновено на 18.09.24 в 11:49
Д-р Петя Стратиева

За неадекватната регулация в пациентския сектор и пропуснатите обществени ползи

Близо 90 % от пациентските организации не се чувстват адекватно представени като общност при взимането на управленчески решения.  83,3 % от запитаните отговарят с "Да" на въпроса: "Смятате ли, че нормативната рамка, регулираща представителността на пациентките организации, се нуждае от промяна?" Защо неадекватната регулация в пациентския..

публикувано на 18.09.24 в 11:44
Георги Георгиев

Гражданският фронт е последният терен, който не е под контрола на мафията

За престъпността в страната и реакцията на институциите в "Нашият ден" разговаряме с Георги Георгиев от гражданската организация "БОЕЦ" . В началото на разговора Георгиев заявява: "Когато на върха на страната стоят статуквото, мафията, компрометирани и корумпирани фигури, тогава престъпността обзема цялата страна." Георгиев описва ярък..

публикувано на 18.09.24 в 10:33