Проектът „7 по 5 по 3“ обединява в мащабна експозиция седем кураторски проекта за българска съвременна живопис. Експозицията, която може да се види и в началото на април, е разположена на първия етаж в галерията на Съюза на български художници на "Шипка" 6, като всеки от кураторите е потърсил – чрез отделните заглавия на своите проекти – различни гледни точки, различни подходи в създаването на живописната материя. Как съвременната живопис изразява времето, кои са нейните граници – все въпроси, които показват и търсят днешните художници, активно работещи в полето на изобразителното изкуство.
Председателят на Съюза на българските художници Любен Генов представи подходите на различните куратори към съвременната живопис, към различните имена, създаващи нейния облик и въвежда слушателите в тази интересна и дискусионна експозиция.
Изложбата може да бъде разгледана до 10 април.
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата.
Станислава Николова в своя проект гради мостове между минало и настояще, модерно и неомодерно. Петима художници представят своите артистични рефлексии върху предварително подготвени за всеки един от тях програмни текстове на едни от най-изявените критици от 1920-те – Сирак Скитник, Николай Райнов и Гео Милев.
Боряна Вълчанова представя автори, които прилагат различни подходи в създаването на живописната материя, използвайки неприсъщи материали, техники и концептуализации на изразните средства.
Елица Терзиева (Проект „Макромикрон – лимитирана безпределност“) анализира как да бъде „овладяно“ безпределното и въведено в обсега на човешките сетива чрез свръхсетивността на твореца. Как изкуството отключва духовните интуиции за проникване в енигматично закритите съдържания. Участници: Велико Маринчевски, Веселин Начев, Гълъб Гълъбов, Стилияна Узунова, Цветелина Максимова.
Румена Калчева (Проект „Сюрреално или отвъд реалността“) поставя въпроса може ли да се говори за български сюрреализъм като особено направление в българската живопис и какви са неговите нови проявления. Участници: Григор Велев, Деян Петров, Деян Янев, Кирил Киров, Симона Босилкова.
Сузана Каранфилова (Проект „Отвъд концепцията“) конструира концепцията си около съзнателно избрана критична позиция към случващото се в българското изкуство и живота ни и убеждението, че феноменът на творческата индивидуалност не подлежи на лесно дефиниране и затваряне в интелектуална рамка. Участници: Долорес Дилова, Росен Тошев, Румен Жеков, Свилен Стефанов, Цветан Кръстев.
Валентин Славеев търси конвенциите между картината, мислена като затворено пространство в своята материална граничност, и автора като отворено пространство с необятността на творчески инвенции и проявления.
Любен Домозетски (Проект „Образно казано“)акцентира върху активното присъствие на образа в съвременната живопис, размишлява върху неговото значение и място, как той генерира и акумулира културна памет, какви са неговите проявления, трансформации и семантична натовареност. Участници: Димитър Генчев, Искра Благоева, Недко Солаков, Сашо Стоицов, Явор Костадинов.
В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..
Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на международната награда "Букър" за романа "Бегуни" и двукратна лауреатка на литературната награда "Нике" за романите "Бегуни" и "Якубови книги". Носител на Нобеловата..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..
Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..
В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg