Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ФотоФабрика

Фотографията и нейната документална стойност

Снимка: Тихомир Стоянов

Какво крият старите чекмеджета, прашните куфари или изхвърлените фамилни архиви – често пъти най-ценното им съдържание са пожълтели снимки на забравени образи. За познавачите това е рядък шанс за възстановяване на миналото. Защото едно от най-ценните качества на Фотографията е нейната документална стойност.

Гости на предаването „ФотоФабрика – факт и фикция“ тази неделя са именно ценителите на фотографията като документ – Любомир Юруков – историк, издател и главен редактор на сп. „Минало“, и Иван Бакалов – журналист, фотограф, в продължение на 30 години преподава пресфотография във Факултета по журналистика.

Личен архив - Любомир Юруков

За антикварната стойност на старите негативи, за историята на Вивиян Майер и за забравената традиция хората да си разменят снимки, за новата книга на Тихомир Стоянов и за създаването на Българския визуален архив – чуйте повече в звуковия файл.

Снимките са предоставени от ФотоФабрика


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05
Иван Раденков

Тийнейджърът в мен: Иван Раденков

"Писането е най-хубавото, което мога да правя" , казва детският писател Иван Раденков , който гостува в "Тийн Тайм". Той е човек с кауза и нестандартно любимо занимание. Твърди, че работи в IT фирма, без да разбира от информационни технологии. Музикант и природозащитник е. Автор е на почти дузина книги за деца. Още в училище Иван издава..

публикувано на 26.11.24 в 13:04