"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц. Васил Видински, преподавател по философия и гл.ас. Николай Генов от института по литература в БАН представят в "Какво се случва" някои от ключовите разсъждения по темата.
"По принцип като имаме такава огромна продукция в човешката култура, виждаме, че има жанрови форми и мотиви, които се повтарят. Изкуственият интелект завзема територии, които хората обаче също са усвоявали епигонски. Огромната разлика е лекотата и мащаба, с които може да се произвежда това.
Това, което се случва с изкуствения интелект поставя ребром въпроса какво е творчество и какво е човекът. Ние сигурно ще оставим някои територии, а дори и може да се борим за тях. Съпротивата не е просто мислене за себе си, а за социалното." – казва доц. Васил Видински.
"От известно време насам аз не мисля, че бъдещето принадлежи на нас- допълва Николай Генов – Крайно необходима е съпротива. Най-висшата форма е борбата със скоростта. Необходимо ли ни е огромно производство на текстове, които никой няма да чете и да мисли върху тях, необходими ли са ни ботове, които бълват отново и отново. Международни списания, в които автори можеха да изпращат свободно текстове, бяха залети след навлизането на изкуствения интелект. И тези текстове не бяха добри, което доведе до връщане на идеята за качество."
"Дали съпротивата ще бъде успешна не знам. Ние сега виждаме през езиковите модели този проблем болезнено, но още през 19 век системата на производството е мислена като система от машини. И тогава са питали – къде е човекът? Но всичко това го правим ние хората. Изкуственият интелект, работейки с добри стандарти, подържа добро средно ниво на писане на поезия. То може да е горе-долу посредствено, но много хора не се справят много по-добре. Хората, които творят и правят добри неща, намират начин. Но, че човешкото се стеснява – това е така." – казва доц. Васил Видински
Според Николай Генов с изкуствения интелект може да се правят много експерименти, но проблематично е и това, че творчеството е чисто човешка дейност.
Чуйте доц. Васил Видински и Николай Генов в "Какво се случва".
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
На слушателите на "Нашият ден", които обичат смразяващи кръвта истории в горещите летни дни, Юлия Петкова предлага перфектното четиво. "Когато Давид получава имейл от непозната жена, която твърди, че има информация, свързана с детството му, той не знае как да реагира. Давид няма никакви спомени от първите 12 години от живота си. А..
От днес културното пространство NEXUS ще бъде домакин на серия семинари, посветени на симбиозата между модата и архитектурата. Първото от поредицата събития започва 17 юли от 19:30 ч. и е посветено на корените и предисторията на архитектурната мода, границите на това понятие и стила space age, повлиян силно от футуризма. Другите две лекции..
Днес (17 юли) в Дома на киното ще се състои прожекция на култовия филм "Калигула" по повод 80-годишнината на актрисата Хелън Мирън. "Калигула" е пищна историческа епопея, заснета под режисьурата на Тинто Брас с участието на Малкълм Макдауъл, Хелън Мирън, Питър О'Тул. Филмът проследява възхода на тиранина, поел с кървава ръка контрола над..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg