Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До Луната и отвъд в Нощта на Юри

Снимка: Rawpixel

Свързваме 12 април с повратни моменти в историята на изследването на Космоса. През 1961 г. Юрий Гагарин става първият човек, летял в Космоса, а 20 години по-късно през 1981 НАСА неслучайно избира датата 12 април за изстрелването на първата си совалка „Колумбия“.

През 2001 група ентусиасти отбелязват 40-ата годишнина от изстрелването на „Восток“ с Нощта на Юри. Събитието бързо печели почитатели и през 2011 Нощта на Юри вече е нещо като глобално космическо парти с над 560 събития, които се провеждат в 75 държави на 7 континента.


Тази година за Нощта на Юри „Рацио“ са поканили космическия инженер Александър Драгош Паун. Той е сред хората, които работят по кораба „Орайън“, който през ноември трябва да потегли към Луната. „Орайън“ е част от мащабната мисия „Артемис“, която обединява Европейската космическа агенция, частни европейски компании и НАСА. „Артемис“ е кръстена на богинята Артемида, чийто символ е Луната, а и е сестра-близначка на Аполон.

„Но за разлика от мисиите „Аполо“, при „Артемис“ плановете са не просто за завръщане на Луната след близо 50-годишна пауза, но и за трайно присъствие и изпращане на пилотирани мисии до две-три години.

В плана на програмата е изграждане на орбиталната платформа Gateway, която ще подслонява четирима астронавти и ще позволява луноходи да се сглобяват в космическото пространство, преди да бъдат пратени на лунната повърхност“, каза за „Лабиринти на познанието“ Александър Драгош.

Чуйте какво още разказват той и Никола Кереков от „Рацио“, които са домакини на събитието – което ще се проведе на 12 април от 20 часа онлайн с вход свободен. Заповядайте на космическото парти, за да научите защо ни е толкова важно да колонизираме Луната и какво се надяваме да открием там.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05