Отнасяй се с другите така, както би искал те да се отнасят с теб – на това правило се подчиняват добрият стил на живот и всички кодове на поведение в обществото. Етикетът и протоколът са зависими от мултикултуралните традиции и обичаи, свързани с бизнеса и общуването. Те съчетават традиции, логика, грамотност, удобство и учтивост и са плод на много сериозна подготовка. На много, много четене и желание да живееш елегантно и с мъдрост.
Етикетът е възникнал в най-висшите слоеве на обществото. Първоначално в Италия, а след това самото понятие получава популярност във Франция от Луи ХІV, който въвежда правилото при приеми в кралския двор на гостите да се раздават картончета с правила за поведение. Днес обаче етикетът е за всички, осъзнали, че човек винаги ще бъде посрещан (а и изпращан) по начина, по който той е избрал да се представи.
Добрите обноски са предпоставка за успех във всяко едно отношение. Те те отличават от конкуренцията в бизнеса и водят до повече контакти. Изграждането на маниери на поведение, личен стил и имидж кара човек да се чувства уютно в различните социални среди.
Швейцария е пример за страна с утвърдени традиции в обучението по етикет и протокол. В миналото около Женевското езеро е имало близо 60 елитни частни училища за добри обноски. Сред най-известните възпитанички на т.нар. швейцарски „финишинг“ училища са принцеса Даяна и Карла Бруни. В момента е останало само едно такова учебно заведение, което обаче се е превърнало в световна емблема. През последните години най-силен интерес към придобиването на добри маниери и добър вкус има в Китай. През 2013 година там се създава първата школа за добри обноски.
Зародил се в Европа, етикетът с днешна дата се развива предимно в Източна Азия и Америка. И все пак, у нас също се наблюдава завръщане към ценностите на възпитанието, което е важен отличителен обществен белег, и към знанието как да се държим така, че да бъдем приятни за околните. Като почти 99% от тези, които искат да овладеят протоколното познание и правилата на вежливостта, са жени.
Етикетът говори за галантно поведение, за подходящо и неподходящо, за визия, която е не по-малко важна от умението да общуваш, за богата обща култура и за съобразяване със средата, в която се намираш, за малките разговори, които изкискват голямо изкуство, за постилане на червен килим, но първо към себе си, а и за културата на хранене. Той е осъзнатото умение, което ти помага да водиш политика и което те доближава до социалната същност и култура. Протоколът, който в България е облечен със закон, пък е най-добрият инструмент на дипломацията. Той е езикът на съвременните управленски елити и побира в себе си техниките за международна учтивост. А именно учтивостта, наложена със сърдечност, е в основата на етикета и протокола. Ако някога те са целели да подчертаят превъзходството на високопоставените, то днес се стремят да улеснят общуването.
Класическият етикет и протокол и вежливите форми на поведение, които принципно доказват, че всъщност вторите седем години на човек са тези, който го формират, са още по значими в условия на криза или пандемия, в каквато светът живее вече повече от година. Те дават препоръки за това как да се държим, когато има дистанция в общуването между хората.
В подкрепа на всичко това в „Какво се случва“ се включиха Анатолий Пазийски, старши дипломат от кариерата, дългогодишен началник на отдел „Вътрешен протокол и церемониал“ в Администрацията на президента, а сега началник на Дирекция „Държавен церемониал“ към МВнР, който разказа за държавния протокол, етикет и правила на поведение, и Мария Касимова-Моасе, преподавател по бизнес протокол и етикет, която сподели тайните на добрия стил, умението за водене на разговор и овладяването на изкуството на бизнес етикета. Както и Нели Попова, кореспондент в Женева, която говори за елитните „финишинг“ училища в Швейцария и придобиването на знания по добри обноски.
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg