Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ВВУ „Георги Бенковски“ в Деня на авиацията и космонавтиката

Снимка: www.af-acad.bg

На 12 април, Денят на първия полет на човек в Космоса, се отбелязва и Международният ден на Авиацията и космонавтиката от 1969 г. по решение на Международната федерация по авиация (ФАИ).

На 7 април Общото събрание на ООН гласува резолюция, с която обявява 12 април за Международен ден на полета на човека в космоса.

Днешният празник празнуват и преподавателите и курсантите от Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия.

За отбелязването на празника разказва в “Нашият ден“ полк. доц. д-р инженер Асен Маринов, зам.-началник по учебната част в училището.

“За днешния ден сме предложили по-скоро дискусия, свързана със създаването на Висшето военно-въздушно училище. Тъй като обучението на курсанти и студенти за авиацията изисква училище с организационна среда, която да позволява развитието на лидерство, морал, мисъл, знания, умения. Колкото са по-добри условията за развитието на тези компоненти на средата, толкова по-голяма е вероятността те да окажат градивно влияние върху развитието на бъдещите офицери и кадри за цивилния сектор.

Възстановена е една несправедливост и от 1 януари 2020 г. Висшето военновъздушно училище функционира като самостоятелно. На проведеното заседание на 17 април 2019 г. на Комисията по образованието и науката на Народното събрание за разглеждане на проекта за откриване на Военновъздушното училище, тъй като основен акцент там беше поставен върху създаването на възможност на страната ни да се интегрира Висшето авиационно образование с професионалното авиационно обучение. Училището беше създадено в средата на 2019-2020 г. Трябваше да продължим в условията на пандемия. Разбира се, неговата история не започва от тогава. Висшето военновъздушно училище е наследник на няколко български училища и школи.“


Онлайн обучение на пилоти

“Можем да направим следните изводи от онлайн обучението – немалка част от теоретичния материал, който трябва да бъде изучен, може да бъде изучен и онлайн. Но практическите занятия, които са свързани пряко с работата по авиационната техника, с провеждането на стажовете, е ясно, че може да бъде само присъствено, на място. Така че ние успяхме бързо да преструктурираме целия учебен процес. Така че да не допуснем сътресения, да можем да продължим и дори, въпреки това, че не бяха минали и три месеца от създаването на училището и попаднахме в условията на пандемия. Но при нас учебният процес не спря. Ние от самото начало във Въздушното училище гледаме на тази пандемия като на възможност да дигитализираме, колкото е възможно.

Към училището има интерес и бих казал, че ние сме от много малкото висши училища, в които успяваме да създадем конкуренция. При нас по няколко човека кандидатстват за едно място. Тъй като училището има един много добър продукт – ние нямаме безработен кадър. Не говоря само за курсантите, говоря и за студентите, които учат в училището. Бих казал, че от тази година създадохме нови учебни планове.“

Нови специалности

“Направихме нови граждански специалности. “Авиационен мениджмънт“, това е една специалност, от която има нужда не само в страната, а и навън. Но в страната ни няма такава специалност. Други специалности, които имаме, са – “Въздухоплавателни средства и авиационни двигатели“, “Автоматика и информационно управляваща техника“, “Авиационни електронни системи за управление на въздушното движение“, “Електроника, роботехнически авиационни системи“ – това са отделни специалности. Предимството студентите да запишат при нас е това, че ние освен висше образование, ще им предоставим възможност да получат и необходимите им лицензи, които да им позволят, да работят не само в страната ни, но и в Европейския съюз.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

60 години от първия полет на човек в Космоса – събития в Руския дом в София

Навършват се 60 години от първия полет на човек в Космоса. На 12 април 1961 година пилотираният космически кораб „Восток 1“ с Юрий Гагарин на борда прави една пълна обиколка на Земята за 108 минути. След космическия полет Гагарин..

публикувано на 12.04.21 в 09:11
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен..

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на..

обновено на 22.11.24 в 10:47