Навършват се 60 години от първия полет на човек в Космоса. На 12 април 1961 година пилотираният космически кораб „Восток 1“ с Юрий Гагарин на борда прави една пълна обиколка на Земята за 108 минути.
След космическия полет Гагарин придобива световна известност и получава множество медали и отличия, сред които Герой на Съветския съюз – най-високата награда в СССР. След полета с „Восток 1“ Юрий Гагарин е част от резервния екипаж на „Союз 1“, който се разбива при приземяване. Заместник-директор е на Центъра за подготовка на космонавти край Москва, който по-късно получава неговото име. Гагарин загива при катастрофа с пилотиран от него самолет през 1968 година.
Как отбелязват тази толкова важна за цялото човечество дата в Руския дом в София, разказва в “Нашият ден“ Владимир Ястреба, ръководител на отдел “Кино“.
“Пожелавам на хората да мечтаят и да им се сбъдват мечтите, защото, когато излетя Юрий Гагарин, всички момчета дори и момичета мечтаеха да станат космонавти. 1961 г. на практика всички новородени момчета бяха наречени Юрий, които до ден днешен празнуват този празник не само като рожден ден, но и като велика дата.
Организирахме за празника следните мероприятия: в 10.30 ч. в град Банкя, където е паметникът на Гагарин, ще положим цветя в памет на този велик човек. Ще присъства и посланикът на Русия – г-жа Елеонора Митрофанова и първият български космонавт – Георги Иванов, на когото благодарим. Всеки може да се включи.
Събитие ще има през целия ден, но в 12 часа в Руския дом ще има тържествено откриване на фотоизложба, посветена на 60-годишнината от полета на първия човек в Космоса. Там също ще присъстват посланикът на Русия и първият български космонавт.
Вечерта ще има прожекция на два филма, посветени на полета на Гагарин. Единият е от 1961 г. – “Човекът се завърна от Космоса“. Предполагам, че много хора не са гледали този филм. И филмът “Гагарин“, който също е много интересен от 2015 г., от 18.30 часа в Малката зала на Руския дом.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
На 12 април, Денят на първия полет на човек в Космоса, се отбелязва и Международният ден на Авиацията и космонавтиката от 1969 г. по решение на Международната федерация по авиация (ФАИ). На 7 април Общото събрание на ООН гласува резолюция,..
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg