Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация „Булгари“ за децата и младежите с увреждания

Снимка: foundation-bulgari.com

Последните 10 години в България се утвърди една трайна негативна тенденция. 2000 деца биват изоставени от родителите си, повечето от които още в родилния дом. Някои деца биват изоставяни от бедност, други –защото се раждат с някакъв вид увреждане. И никой не обяснява на родителите, че да, ще им е трудно, но и че ще могат да разчитат на компетентна помощ. Напоследък все повече и повече родители на такива деца поемат отговорност и грижа за тях, разчитайки на неправителствените организации, които най-често работят по проекти, финансирани от европейски програми.

Една от организациите, работила по такъв проект е Фондация „Булгари“. Проектът се реализирал с голяма успех, но както на всеки проект и неговият срок изтекъл. Тогава екипът взел решение да продължи работата си, въпреки трудностите. „Нашата идея е през призмата на спортните занимания да развиваме когнитивните функции на мозъка при тези деца. Чрез играта, действието, упражнението могат да се развиват и утвърждават тези функции“ казва Румен Колев – психологът и управител на Фондация „Булгари“. Срещаме се в спортния ѝ център.


Чуйте и две от майките.


В залата екипът на предаването завири няколко от децата и младежите. Успя да поговори с един от тях. Условно го напичаме Николай.

Спортната зала на Фондация „Булгари“ се намира в един блок на кв. Красна поляна. Лесно се открива блока, но входът за самата зала трудно се намира. Затова още на паркинга ни посрещна един от треньорите – Любомир Тасев. Той вече втора година се занимава с децата и младежите с увреждания, които посещават залата. Разговорът него започва естествено с резултатите и ползата от спортните занимания за децата и младежите с увреждания.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10