Кенсъл култура най-общо означава отричане на дадена личност и нейните постижения с порой от нападки и обиди в социалните мрежи. Това се случва след изказване на някакво непопулярно мнение, което не съвпада с обичайните линии на поведение, признати за валидни от дадена общност. Често проявите на кенсъл културата обаче водят до разрушаване на репутации, до срив на кариери, до публично унижение. Последствията надвишават в пъти самото действие.
Светослав Александров, създател на сайта Космос.бг, автор на научнопопулярни книги, прави анатомия на кенсъл културата в „Какво се случва”.
„Кенсъл културата е плашещо явление. То започва, когато се отварят социалните мрежи Фейсбук и Туитър. Там всичко остава и на всеки може да бъде потърсена отговорност за думите му. На пръв поглед няма нищо лошо, защото свободата на словото върви с отговорността за казаното и това е нормално, въпросът е дали има реципрочност.
Разбира се, че има позиции, които са морално осъдими и съответно, когато човек направи такава осъдителна постъпка, той заслужава някакво порицание, но въпросът е, че начинът, по който стават нещата в интернет, наподобява улично правосъдие и осъждане на позорния стълб."
Според Светослав Александров в България кенсъл културата все още не се е наложила с такава сила, както в западните общества, защото ние притежаваме някакъв „тоталитарен имунитет”.
Чуйте повече в звуковия файл.
Кенсъл култура в български вариант
„Нито една добра кауза не заслужава зли защитници” – пише журналистката от сайта за култура „Площад Славейков” Силвия Недкова.
„Моят паралел с Народния съд е, за да осъзнаем докъде бихме могли да стигнем – казва тя – в България кенсъл културата засега действа само в социалните мрежи. Това обаче не е по-приятно – никой не обича да бъде нападан от глутница хора, които гледат едностранчиво, избягват контекста, създават ситуация, в която аргументите са излишни. Кенсъл културата у нас е все още в прощъпулник, защото никой не е пострадал в реалния свят.
От друга страна, май живеем във време, в което развенчаването на авторитети е общ спорт. Тази тенденция на изравняване на мненията, която социалните мрежи усилват като мегафон, е изключително видима и много опасна. В културата тя се изразява в преминаване в един етап на чалгализиране, масовата култура надделява, културният болшевизъм настъпва със страшна сила, личното мнение става най-големият критерий."
Чуйте Силвия Недкова в звуковия файл.
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..
Днес, 31 март, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се проведе дискусия на тема "Съвременно визуално изкуство". Специален гост на събитието е художничката Марион Сафриуин от Марсилия, която в момента пребивава в София в рамките на двуседмична творческа резиденция (21.03-06.04). Творческата резиденция на Сафриуин е част от дългогодишната програма на..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..
Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..
За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg