В десетата година от началото си, програмата се отваря към всички училища в страната. Това се налага в отговор на многобройни запитвания от директори, които досега нямаха възможност да наемат учители от „Заедно в час“, уточнява Гергана Ефремова, мениджър Институционални партньорства. С доста събран опит и укрепнала мрежа от съмишленици, програмата продължава да набира кандидати за учители, да ги обучава и да ги подкрепя в работата им. Показателно е, че дори без материалното подпомагане, което беше осигурявано в първите години, кандидати не липсват. Не са малко и новите учители, които остават в системата на средното образование и след втората година ангажимент към организацията.
От страна на приемащите училища най-важно се оказва как педагогическият екип посреща новите учители. Тук основна е ролята на ръководителя, който подготвя и организира наставничество, подкрепа и условия за добър професионален диалог между опитните педагози и младите учители, споделя Илка Стоименова, директорка на 159 ОУ в софийския квартал Челопечене. Училището е партньор на „Заедно в час“ от 2016 г., в него са работили и все още работят 10 учители, подготвени по програма „Нов път в преподаването“, като някои от тях продължават да преподават в училището и след завършването на програмата. В последната година, когато училищата преминаха към дистанционна работа, присъствието на млади кадри с много добра техническа подготовка се оказа особено полезно за организирането на учебния процес, добавя госпожа Стоименова.
България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...
Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..
На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители, деца, студенти, изследователи и граждани. В рамките на събитието посетителите ще могат да видят, че..
Фондация "Ела и ти" дава възможност на хора в неравностойно положение да се наслаждават на природните гледки, да се докосват до красотата на водопади, пещери, планински залези. Каузата сплотява доброволци и хора с увреждания, създава предпоставки за споделени преживявания, преходи в зимната планина, състезания по планинско бягане, гребане с драконови..
Добре дошли в нашия ИСКАМ БЕБЕ – виртуален дом! Влизайте смело! Докато четете тези редове, със сигурност от другата страна на виртуалния Ви свят стои някой, който също като мен и теб има мечти, страхове, напиращи сълзи или желание да изкрещи на целия свят: "Искам да мога да плача, да се радвам, да говоря с някого. Искам дете! Искам го с цялата си..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
Новата стихосбирка на Виргиния Захариева се нарича "Пръски" и е посветена на морето. Морето – като вдъхновение, любов, красота, възторг. Водата, вълните,..
На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg