На състоялите се миналата неделя парламентарни избори в Албания Социалистическата партия на премиера Еди Рама спечели трети пореден мандат, нещо, което нито една партия в страната досега не е успявала да постигне.
В същия период опозицията обвиняваше правителството във връзки с организираната престъпност и в наркотрафик, обяви бойкот на институциите и организира масови протести срещу управляващите.
На какво се дължи успехът на Рама?
Темата коментира в “Нашият ден“ Петър Къдрев, специален пратеник на БТА за изборите в Албания.
Какви са грешките на опозицията?
“И управляващите и опозицията получиха на тези избори, като дял от гласоподавателите, в процент в интервала, който горе-долу им беше предсказан от социолозите преди изборите.“
“По-важното е, че управляващите взеха по-скоро в горната част от интервала на прогнозите, а опозицията в долната част. Като говорим за грешки на опозицията, трудно е да се каже, но може би настроението да се търсят грешки идва от това, че външните наблюдатели на тези избори бяха донякъде склонни да очакват по-драматични промени в политическия живот на Албания.“
“Доколкото предишният мандат на Еди Рама беше доста бурен. Опозицията организира масови протести срещу неговото правителство. Освен това излезе от парламента и бойкотира местните избори през 2019 г. Явно опозицията тогава заложи на тактиката на външния натиск върху политическата система.“
Повече за това - каква е оценката на международните наблюдатели на изборите, какви задачи стоят пред управляващите, както и какви изводи може да си направим от резултатите – можете да чуете от интервюто в звуковия файл.
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата? Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност. Консултант е на предаването "Законът и..
Николай Генов, родом от Чирпан, но гражданин на света, както сам се определя, е програмист, предприемач и е председател на УС на първия хранителен кооператив в София, както и организатор на фермерския пазар на Римска стена в София. Идеята за чиста храна съвсем естествено го води и до биологичните форми на земеделие и познанието за онези..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg