„Симаргал се ражда от тъмнината, за да се бори със светлината, за да търси справедливостта и да се отправи на нови приключения с любовта.“ Това е в основата на сюжета на новия роман на незрящия писател Иван Янев, в който героят Ян се сблъсква с нови актуални и злободневни теми, но продължава своя път от първия роман, който издава Иван – „Феникс“.
„Във втория роман нишките продължават, но съм се опитал така да го структурирам, че човек, който не е чел „Феникс“, да може да чете „Симаргал“ без притеснения. На фона на всички тези актуални теми, неприятности, има голяма любов в романите. Главният герой е по-скоро един неудачник по отношение на любовта, въпреки че има много жени в живота си, не успява да задържи любовта на жените в живота си или пък може би те не го задържат, нещо го кара отвътре постоянно да търси.
С първия си роман – „Феникс“, Иван Янев за първи път отваря страница към писането на художествена литература, но преди това пише научни публикации. И освен от света на литературата, Иван се вдъхновява и от спорта. През 2010 година започва да стреля с лък, въпреки че не вижда мишената. С помощта на тактилна стойка, която има опорна точка на ръката, както и със съдействието на треньора, той успява да се научи да стреля. Иван е капитан на националния отбор на България по „голбал“. Това е единственият параолимпийски спорт с отбори, който се практикува у нас и в който през 2009 г. България печели бронзов медал на Европейското първенство в Португалия. Иван практикува и друг тип спорт за незрящи – „шоудаун“, който е специализиран за хора с увреждания. А за всичките си дейности се вдъхновява от живота и казва, че никога не е късно и няма пречки пред нас, стига да мечтаем смело и да преследваме мечтите си.
„Факт е, че съм много щастлив от обстоятелството, че започнах да пиша художествена литература. В художествената литература, този свят, който го строи автора, писателя е неговия свят, до момента, до който автора достигне до читателя, аз чувствам една свобода, когато пиша било роман, или било разкази и ги построявам по начин, по който на мен ми харесват и силно се надявам и на читателите да им харесват. Родил съм се зрящ, но при детска игра, дете ме удря с прашка и след някои проблеми и в лечението, оставам напълно незрящ. При децата обаче тези неща се понасят по-лесно. Много е хубаво човек да има мечти, мечтайте и следвайте мечтите си, аз смятам, че това ни отличава и от животните - мечти, любов, емоции, никога не е късно, за каквото и да е, до последния си ден, ни е може да изживеем много смислено нашия живот. И четете, това е много важно.“
Иван Янев е завършил и магистърска степен по „Специална педагогика“ с профил „Педагогика на зрително затруднените“ в СУ „Св. Климент Охридски“. През 2019 г. завършва в УНСС магистърска степен по „Публична администрация“ с профил „Държавна администрация“. В момента учи магистърска програма по творческо писане в Нов български университет. От 2006 г. работи като експерт в Министерството на образованието и науката. От 2010 г. и досега е председател на федерация „Спорт за хора със зрителни увреждания“. Освен това от 2016 и досега е член на УС на Съюза на слепите в България. Публикувал е множество статии и книги в областта на историята, спорта, публицистиката и художествената литература.
Романът „Симаргал“ ще бъде представен премиерно на 12 май от 19 часа в зала „Витоша“ на хотел „Маринела“. А повече за романите, вдъхновението, и личната история на Иван, чуйте в интервюто с незрящият писател Иван Янев.
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg