Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът „Нова българска драма“ в Шумен – част от програмата за 165 години театрална дейност в града

Драматично - куклен театър „Васил Друмев“ – Шумен

Театралният фестивал „Нова българска драма“ към Драматично - куклен театър „Васил Друмев“ – Шумен ще продължи до 15 май и ще представи различни заглавия от репертоара на различни театри в страната, и от съседните – Румъния и Русия. Тази година се отбелязват и 165 години от началото на театралната дейност в Шумен и от първото изиграно представление, а през периода на пандемията театърът набляга на драматургията по български автори в репертоара си. По традиция фестивалът ще отличи и с награди най-добрите представления в различни категории, заяви в „Артефир“ директорът на Драматично - куклен театър „Васил Друмев“ – Димитър Димитров.

Димитър ДимитровНа 15 май ще закрием фестивала с постановката „Дойдох си“, съвременна постановка на Йонка Илиева и Димитър Димитров. Спектаклите от Румъния и Русия представяме онлайн, предвид условията. Ние се стремим да разпространяваме българската драматургия извън България. Показваме и три филма за значими театрални педагози – проф. Сашо Стоянов, проф. Кръстьо Мирски, проф. Гриша Островски. Традиционно в програмата на фестивала е включен така нареченият авторски прочит. Това са нови български пиеси, които не са успели да стигнат до сцена, но селекционерът на текстове Ина Божидарова ги е избрала от всички текстове, които са постъпили. На 15 май от 11часа ще проведем творческа среща с пишещите драматургия, под наслов „Неизвестното от света на драматургията“, тя ще бъде водена от проф. Камелия Николова. Наградите са в различни категории, който е заслужил награда, ще получи. Решихме да проведем този фестивал, точно във времето, в което той се провежда традиционно. Това е една демонстрация, на това че българския театър е жив и ще продължава да бъде жив.“

Първото театрално представление в Драматично - куклен театър „Васил Друмев“ – Шумен, се е състояло на 15 август 1856 година, а именно „Михал“ от Сава Доброплодни и така вече 165 години театралната дейност в града се развива, а през последните години в репертоара на театъра се набляга главно на поставянето на български драматургии на сцената и шуменските артисти и дейци се стараят да разпространяват българския театър и извън границите на България.

„През тези години всичко, което се е случило е много разнообразно, българският театър е преминал през различни периоди, и на войни, и на промяна на обществена структура, и на трудности, но той винаги е вървял напред и е създал във времето свой собствен облик, и той има място не само в българската култура, а и в световната, фактът, че български драматургии се поставят зад граница, това означава, че има смисъл в това, което правим. Много български спектакли и се поставят зад граница. Нашият театър през 2019 година показа представления и в Румъния, Браила, и в Русия, Владимирск. През 2020- та година успяхме да покажем 7 нови заглавия на българската публика, сред които „Последната нощ на Сократ“ от Стефан Цанев, „Осъдени души“ по Димитър Димов, „Джакпот“ от Андрей Калудов, „Две“ от Таня Шахова, „Въведениe в тяхната картина“ от Маргарит Минков, с режисьор Стайко Мурджев. Независимо, че официално театъра не функционираше, той не спираше да работи, защото театърът не е само представления, правихме различни квалификационни курсове, репетиции, невидимата част на театралния живот продължаваше.“

В рамките на тазгодишното издание на фестивала „Нова българска драма“ в слънчевия Шумен пред публиката се представят „Задявки – надигравки“, авторски спектакъл на Съби Събев, една продукция от Браила – „Играта“, „Бягство в приказката“ на Московския куклен театър и още много интересни заглавия от страната.

Още за фестивала „Нова български драма“, за 165 годишната история на театъра в Шумен и за премиерните заглавия за последната година, чуйте в интервюто с Димитър Димитров, директор на Драматично - куклен театър „Васил Друмев“ – Шумен. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55