„Първата ми среща, косвена, с Варненския театър беше през актьора Валентин Митев, когото аз много уважавам, той вече е мой колега. Отидох на актьорска школа и в крайна сметка започнах по-често да посещавам Варненския театър.
Актьорската професия е живот. И това, което ме задържа в нея, е разнообразността, тя ме кара да ми е интересно – различните животи, различните гледни точки и обогатяването през тях, човешкото.
Сигурно ще е новина за всички, но научаването на текста не е най-трудното нещо за актьора. При изграждането на една роля може би най-трудното е да успееш да промениш логиката си, да успееш да разбереш логиката на другия човек.
Според мен това, което е направил навремето кметът Иван Церов, е нещо велико – да придадеш такава важност на това, в града да има такава културна институция. Този човек много добре е съзнавал важността на театъра за самия град. В наше време такова нещо не знам. Това е изключително респектиращо.
За следващия век пожелавам на Варненския театър да не изпуска смисъла. Да провокира и да кара хората да мислят все повече и повече. Да се радва на повече публика и да затвърди мястото си на сериозна културна институция в града“, сподели актьорът Николай Кенаров в рубриката „100 години Варненски театър“.
2021 година е юбилейна за Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ – на 12 март преди 100 години е създаден първият професионален театър във Варна. Рубриката „100 години Варненски театър“ представя актьорите, които творят днешната биография на театъра столетник.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg