„Златният кос“ е първият и единствен фестивал на хумористичната и сатирична песен в България.
Създаден е от екипа на редакция „Хумор, сатира и забава“ на програма „Христо Ботев“ на БНР. Началото му е на Международния ден на шегата – 1 април през 1975 г.
Отговорният редактор на редакция “Хумор и сатира“ в БНР Весел Цанков разказва за времената на фестивала в “Нашият ден“:
“Бях ученик, когато при мен долетя “Златният кос“. Първото му издание беше на 1 април 1975 г. Аз тогова бях ученик и помня какво страхотно забавление беше, беше нещо ново.
До този момент такова нещо не беше имало. И след това “Златният кос“ си беше уникат.
Идеята на Фестивала беше да пеят актьори. Това беше едно златно време на редакцията, когато Катя Воденичарова беше главен редактор – една легендарна радиоличност. Мнозина от актьорите, които познаваме като пеещи актьори, станаха такива на “Златният кос“, тогава се престрашиха да пропеят."
Оказа се, че българските актьори пеят чудесно
"Друго характерно нещо е, че на “Златният кос“ не се пишеха текстове за песни. Особеното при него, е, че всички песни се създадоха по стихове.
Много се наблягаше на смисъла, на посланието, да има нещо, което човек да чуе и осмисли.
Всички известни композитори работеха за “Златният кос“.
В началото той тръгна като музикален фестивал, пародия на “Златният Орфей“, но постепенно прогресира и се превърна в един спектакъл, който в последните години по традиция се провеждаше в Сатиричния театър. С участието на студенти от НАТФИЗ, на известни актьори, композитори, поети – и така 40 години.
Повече от 750 песни бяха създадени. И някои от любимите български песни и хитове са тръгнали от Фестивала.
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и дългогодишният ръководител на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-ата годишнина от..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази революционна технология, като инвестициите в сектора достигат невиждани размери. В този контекст възникват и въпроси за мястото на Европа и на България в надпреварата за използване на изкуствения..
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg