Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музиката на миналото и настоящето, претворена и сътворена за туба

Николай Темнисков
Снимка: ОКИ „Надежда“

Тубата – най-внушителният по своите размери представител на медните духови инструменти, все още е малко позната на широката българска публика със своите солистични качества.

В поредицата „Гласове и лица от СО на БНР“ представяме тубиста на Симфоничния оркестър на Националното радио – Николай Темнисков, който повдига завесата към богатия и изпълнен със звукови нюанси свят на своя инструмент с музика от миналите епохи до днес, преработена и създадена специално за туба.

Николай Темнисков е роден през 1968 г. в София и получава музикално образование в НМУ „Любомир Пипков“, където учи туба при Павел Яковчев, а в Музикалната академия „Проф. Панчо Владигеров“ негови преподаватели са професорите Димитър Момчилов и Костадин Чилев. През 1984 Николай Темнисков е един от създателите на духовия ансамбъл „Академик брас“, с който през 1986 г. става лауреат на IV Национален конкурс за камерна музика „Златната Диана“ в Ямбол. Между 1992 и 1997, а след това от 2012 до 2014 г. е артист-оркестрант в Софийския духов оркестър, от 2006 е постоянен член на Медния духов квинтет „София“ (Национален радио брас), а от 2014 г. е постоянен член на СО на БНР.

Като солист Темнисков се изявява със СО на БНР, филхармоничните оркестри на Плевен, Пазарджик и Враца, камерните оркестри на Габрово, Перник, Ямбол и Камерния оркестър „AGBU“ - София, „Симфониета“ - София и „Симфониета дел Арте“ - Виена, духовите оркестри на Велико Търново, Добрич, Перник и София. Като член, а също и солист на различни камерни формации осъществява премиерни изпълнения на редица български и чужди автори и реализира записи за фонда на БНР, а през 2011 г. е поканен от Европейската асоциация на музикалните конкурси за младежи (MCY) за председател на международното жури на конкурса „Нитрианска лютня“ – Словакия.

През 2008 г. заедно с флейтистката Росица Бояджиева основават дуо, което успешно концертира и до днес, а богатият им репертоар обхваща както образци от старинната музика, аранжирани за флейта и туба, така и оригинални творби от западноевропейската литература и такива от съвременни автори, написани специално за тях: Марин Големинов, Николай Кауфман, Румен Бояджиев-син, Стоян Бабеков, Ангел Добрев, Петър Крумов и други.

Срещата с Николай Темнисков е на 21 май, петък, от 23 часа в предаването „Български изпълнители“ на програма „Христо Ботев“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18