Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ябълката не пада по-далеч от... Егълница

Христо Иванов
Снимка: Зорница Гъркова

Дали в Егълница има ябълки и круши? Няма как да няма. Само че на ябълково дърво трудно можете да сложите присадка от круша, а и обратното е валидно. Това е един от първите уроци, които Христо Иванов преподава на своите ученици. Те са от цяла България и за тях Христо е по-известен с прозвището Ашламинатора. Прозвище, което е съвсем на място.

Гостуваме в къщата му в Егълница, за да научим всичко за ашладисването на дървета – от родовите връзки между дърветата, които трябва да вземем предвид, за да ашладисаме дърво и да оберем плодове от него, до различните методи на присаждане, подходящото време за това и подходящата „подложка“ за присадката. Христо казва, че дивите дървета, дивачките ябълки, круши и джанки, са най-жизнени и силни подложки, и на тях ще се родят хубави плодове, които есенес да оберете.

Ашламинатора наследява умението да присажда дървета от баща си и от три години пътува из България, за да го предава и на други. Природата е на централно място във философията на Христо – онази дива, бурна природа, която човекът непрестанно се опитва да опитомява, понякога без да я е опознал добре.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Криминогенната държава" говори на българския читател

В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава,..

обновено на 03.07.25 в 10:49

Токсикология в сезона на отпуските: Какво води до спешен прием в "Пирогов"?

Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с повишената токсикологична опасност през топлите месеци. Ужилвания и ухапвания – сезонна вълна от..

обновено на 03.07.25 в 09:21
Аркади Шарков

Финансовата дупка в здравеопазването расте – време е за координирани действия

До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, реши Здравната комисия в парламента. По темата в ефира на Lege Artis се изказа икономистът Аркади Шарков.  "Парите никога не стигат, особено за здравеопазване" "Когато..

обновено на 03.07.25 в 08:43
Авд. Десислава Тодорова

Децата мигранти и новите европейски правила

Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..

публикувано на 02.07.25 в 16:35
Д-р Славейко Джамбазов

Застаряваща България – демографски тенденции

Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..

публикувано на 02.07.25 в 12:49