Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Даниел и епохите

22
Кадри от изложбата „Андрей Даниел. Между две епохи“ в Софийска градска художествена галерия
Снимка: Цветан Игнатовски

Изложбата „Андрей Даниел. Между две епохи“, открита в СГХГ до 13 юни 2021, представя творчеството на художника, чиято смърт в началото на миналата година сякаш шокира артистичната общност. С разбирането каква колосална загуба е това за българското изкуство, но и с необходимостта да се осмисли творческото му присъствие в него.

Приживе бе определян като най-добрият ни реалистичен живописец – което е вярно, но не достатъчно; като концептуалист в живописта – също вярно и също недостатъчно…

Кадри от изложбата „Андрей Даниел. Между две епохи“ в Софийска градска художествена галерия
Определенията просто не могат да обхванат тази творческа личност. „Последният ренесансов художник“, наречен така от Яра Бубнова, е може би най-вярното за Андрей Даниел. 

Самият той коментира в интервю така: „Има нещо вярно в това определение, защото аз искам да заменя мистификациите с очовечавания, нещо, което може би е правено в Ренесанса. Разбира се, нито съм единствен, нито съм последен, светът е пълен с хора, които имат тази необходимост и го правят прекрасно“.

За изложбата „Андрей Даниел. Между две епохи“ е разговорът с Аделина Филева, директор на СГХГ.

Снимките са предоставени от СГХГ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23