Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо за поредна година повече от 10 хил. деца са извън ясли и детски градини

Снимка: БГНЕС

Родители организират нов протест срещу недостига на места  в детските ясли и градини в София. След класирането на 17 май стана ясно, че близо 10 хиляди деца остават неприети. На 25 май ще се състои гражданския протест „Място за всяко дете“.

Какви са причините за недостига на места за всички? Как ще бъдат компенсирани родителите на тези деца? Какви бяха обещанията, какви са резултатите и какви ще са решенията?

Темата коментира в “Нашият ден“ Емилия Тодорова, майка на 2-годишния Тодор от София:

“Очакванията ми бяха големи, тъй като имах максималния набор от точки, които за тази година бяха 13. И също като всички родители смятахме места и шансове, но за съжаление моето и още над 10 хил. деца не са приети и са извън системата.

Шансовете да се класираме на следващо класиране са още по-минимални, тъй като абсолютно всички кандидатстващи вече се записват – до петък се знае какви места евентуално някъде може да са останали поради неуредица с документи или заявени грешни критерии, но шансовете намаляват с всеки изминал час.

Неговото неприемане ще коства на семейството ми неплатен отпуск още шест месеца, на който имам право от работодателя. Или повече от 700 лв. такса за частна ясла на месец."

Изход от кризата

"За съжаление решенията са много закъснели. За решения можеше да се говори преди около пет години. В момента дори ударно строителство да се направи, дори да се принудят строителите да отпускат приземен етаж на новостроящите се блокове, нещата няма да се оправят за една година или за две.

Това е реалността – място няма и в частните детски ясли и градини, те също са недостатъчен брой. Трябва воля и желание от страна на Столична община.“


Темата коментира в “Нашият ден“ и Борис Бонев, независим общински съветник в Столична община:

“Когато повече от 10 години наблюдаваме този сериозен проблем с недостига на места в детските градини, въпреки всички обещания, че това е приоритет. Това явно показва, че очевидно това не е приоритет.

Борис БоневИ всъщност са празни приказки. Вероятно, разчитайки на факта, че само няколко години един родител се интересува от това дали детето му ще бъде в детска градина или ясла. След което израства тази възраст и стимулът му да се бори за тази кауза изчезва.

По този начин през 2-3 години се сменят поколенията на родители, които се борят за повече детски градини. За общината това е много угодна ситуация, тъй като няма единен обединен блок, който твърдо и постоянно да се бори за това да се строят повече детски градини.

По-големият недостиг на места е в кварталите, в които има бурно презастрояване. Това е “Младост“, Витошката яка, по-малко са проблемите на север. Но на практика няма район на София от общо 24, в който да няма проблем с недостиг на места в детските градини.

Беше обещано през 2021 г. да бъдат завършени 12 детски градини, започнати през предишни години. Дори при най-оптимистичния сценарий, предвид темпото на строителство в момента, най-много 8 от тях биха били завършени.

Твърдо вярвам, че една оставка би решила този проблем, защото тук говорим за организационен и управленски капацитет, не за липса на пари. “


Темата коментира в “Нашият ден“ и Мария Минчева, директор дирекция „Образование“ в Столична община:

“Тази година се забелязва ръст от над 4 хил. деца повече в сравнение с миналата година и това всъщност е една от причините за този голям недостиг.

За второто класиране останаха около 3500 свободни места, надявам се част от тях да се заемат, защото по-голямата част са за деца в подготвителни групи, където няма търсене.

Начинът, по който в момента се изпълнява програмата на Столична община за решаване на този проблем, е строителство на детски градини.

До момента построихме над 100 сгради на детски градини, но проблемът не е решен. Това говорят цифрите и фактите и затова ние ще търсим алтернативни решения.

Г-н Боршош е инициирал да се свържем с Камарата на строителите, за да можем да се възползваме от новите промени в наредбите на Министерство на здравеопазването и Министерство на регионалното развитие и благоустройството, а именно да търсим възможности за разкриване на групи в партерните етажи на сградите.“

Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35