Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медиите са “кучето пазач“ на обществото. Те защитават ценностите на гражданите, те са филтър, мост и щит към властта

Представят "Черната книга на правителственото разхищение" в Русе

Години наред “Черната книга“ е каталог на корупцията в България

За шеста година "Черната книга на правителственото разхищение" събира случаи на неефективно и недобросъвестно харчене на парите на българския данъкоплатец.

Фондация за свободата "Фридрих Науман", издателят на "Черната книга на правителственото разхищение 2020 г.", гостува на Международно дружество "Елиас Канети" (@Internationale Elias Canetti Gesellschaft) и ще представи пред гражданите на Русе новите казуси в книгата и ще разкаже за работата по изготвянето ѝ.

Темата коментира в “Нашият ден“ Весислава Антонова, журналист и медиен експерт.

“Втора година ще бъда редактор на “Черната книга“. Тъй като говорим за Русе, досега е имало само един текст-разследване на местен журналист за построяването на спортната зала. Поканата е от фондация „Елиас Канети“ да си поговорим с гражданите за ролята на разследващата журналистика.

Книгата включва 15 журналистически разследвания, а от миналата година включваме и 5 продължения на тях. Страхът ми всяка година е, че няма да можем да съберем тези 15 текста. Защото по мое скромно наблюдение през последните години се полагат много усилия от различни места да се обезсмисли работата на разследващите журналисти. Било чрез сплашване или тотално демотивиране да вършат работата си.

Ясно е, че по дефиниция медиите и властта няма как да са приятели. Имаме много ясно демократично определение на европейските институции какво представляват медиите. Те са коректив на властта, критик на властта. Не могат да бъдат друго. Всичко, което не е критично, просто не е медия.

Подобен тип книга има и в Германия, но тя се прави от граждански организации. Гражданите подават сигналите и с помощта на журналисти се разработват текстовете.

За шест години от съществуването на “Черната книга“ у нас нямаме нито един сигнал, подаден от граждани за някаква аномалия. За постъпка, която е в разрез с правилата за харчене на обществени средства.

Инициативата винаги идва от страна на разследващите журналисти и обществото трябва да ги подкрепи. Защото, също по дефиниция, медиите са “кучето пазач“ на обществото. Те защитават ценностите на гражданите. Те са техен филтър, мост и щит към властта."

Гражданската активност

"Нямам желание покрай “Черната книга“ да генерализирам. Това е един микромодел, през който можем да проверим действително. Има нещо, което се случва, което също е демотивирало хората да подават сигнали. Така както е демотивирало журналистите да го правят, може би неверието, че нещо може да се промени.

Откакто “Черната книга“ публикува тези разследвания, сме изпращали книгата до съответните институции, министерства, които по косвен или по пряк начин са ставали герои на един или друг от текстовете. Много пъти “Черната книга“ е била връщана и никога не е отваряна от тези институции.

Никога тя не е служела като мотив на властта и съответното ведомство да се самосезира по даден казус. Години наред “Черната книга“ се е превърнала в един каталог на корупцията в България или поне е дала достатъчно драстични такива примери за корупция в у нас, но това не е трогнало никого. Би било най-голямата победа на тази книга, ако неин текст стане повод за такива проверки."

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Смисълът на християнската вяра в границите между живота и смъртта

Има ли нещо по-противоположно от живота и смъртта? В евангелското четиво от днешната неделя пред градските порти на Наин се срещат погребалното шествие на един младеж и шествието, предвождано от Иисус Христос, заобиколен от Своите ученици и следван от множество народ. Шествието на смъртта върви срещу шествието на живота. Винаги, когато видим..

публикувано на 06.10.24 в 09:15
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25