За шеста година "Черната книга на правителственото разхищение" събира случаи на неефективно и недобросъвестно харчене на парите на българския данъкоплатец.
Фондация за свободата "Фридрих Науман", издателят на "Черната книга на правителственото разхищение 2020 г.", гостува на Международно дружество "Елиас Канети" (@Internationale Elias Canetti Gesellschaft) и ще представи пред гражданите на Русе новите казуси в книгата и ще разкаже за работата по изготвянето ѝ.
Темата коментира в “Нашият ден“ Весислава Антонова, журналист и медиен експерт.
“Втора година ще бъда редактор на “Черната книга“. Тъй като говорим за Русе, досега е имало само един текст-разследване на местен журналист за построяването на спортната зала. Поканата е от фондация „Елиас Канети“ да си поговорим с гражданите за ролята на разследващата журналистика.
Книгата включва 15 журналистически разследвания, а от миналата година включваме и 5 продължения на тях. Страхът ми всяка година е, че няма да можем да съберем тези 15 текста. Защото по мое скромно наблюдение през последните години се полагат много усилия от различни места да се обезсмисли работата на разследващите журналисти. Било чрез сплашване или тотално демотивиране да вършат работата си.
Ясно е, че по дефиниция медиите и властта няма как да са приятели. Имаме много ясно демократично определение на европейските институции какво представляват медиите. Те са коректив на властта, критик на властта. Не могат да бъдат друго. Всичко, което не е критично, просто не е медия.
Подобен тип книга има и в Германия, но тя се прави от граждански организации. Гражданите подават сигналите и с помощта на журналисти се разработват текстовете.
За шест години от съществуването на “Черната книга“ у нас нямаме нито един сигнал, подаден от граждани за някаква аномалия. За постъпка, която е в разрез с правилата за харчене на обществени средства.
Инициативата винаги идва от страна на разследващите журналисти и обществото трябва да ги подкрепи. Защото, също по дефиниция, медиите са “кучето пазач“ на обществото. Те защитават ценностите на гражданите. Те са техен филтър, мост и щит към властта."
Гражданската активност
"Нямам желание покрай “Черната книга“ да генерализирам. Това е един микромодел, през който можем да проверим действително. Има нещо, което се случва, което също е демотивирало хората да подават сигнали. Така както е демотивирало журналистите да го правят, може би неверието, че нещо може да се промени.
Откакто “Черната книга“ публикува тези разследвания, сме изпращали книгата до съответните институции, министерства, които по косвен или по пряк начин са ставали герои на един или друг от текстовете. Много пъти “Черната книга“ е била връщана и никога не е отваряна от тези институции.
Никога тя не е служела като мотив на властта и съответното ведомство да се самосезира по даден казус. Години наред “Черната книга“ се е превърнала в един каталог на корупцията в България или поне е дала достатъчно драстични такива примери за корупция в у нас, но това не е трогнало никого. Би било най-голямата победа на тази книга, ако неин текст стане повод за такива проверки."
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg