Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Аскеер 2021“ за режисьора Стоян Радев

Като затвориха театрите, любовта към театъра се увеличи

Снимка: Tеатър „Българска армия“

Фондация „Академия Аскеер“ връчи за 30-и път своите награди за постижения в театралното изкуство през изминалия сезон.

В категорията „Режисура“ тази година статуетката, изработена от Георги Чапкънов, получи режисьорът Стоян Радев. Наградата му беше присъдена за спектаклите „Кой се бои от Вирджиния Улф“ от Едуард Олби в Малък градски театър „Зад канала“ и „Плач на ангел“ от Стефан Цанев в Народния театър „Иван Вазов“.

„Имаше силни спектакли през сезона, така че за мен е наистина чест в подобен контекст да съм награден.

Смятам, че добро представление се получава само когато и аз, и актьорите успеем да вложим повече от самите себе си – от това, което е важно за нас и като морален избор и позиция, и като собствено сърдечно вълнение. Не ме интересува формалната страна на професията, режисьорските решения, така да се каже. Аз винаги искам да излезе истината за текста, драматургията много ме интересува. Много разчитам на актьорите, на тяхната откровеност, на тяхната честност. И ако успеем да отключим тази енергия, тогава смятам, че представлението е станало добро.

Не смятам, че сезонът е осакатен – всеки от театрите успя да извади няколко премиери. Така че не мисля, че сезонът е поразен или ощетен значително. Просто беше по-трудно. Но аз съм много щастлив, че и при малката възможност да влезе в театъра, публиката се завръщаше. Това наистина ме трогва много. За мен е смайващо – при целия страх, от сутрин до вечер медиите говореха колко е опасно, и въпреки това хората, които обичат театър, не го изоставиха.

Като затвориха театрите в пандемията, любовта към театъра се увеличи – поне у мен, но и у много други колеги.

Моята мечта е била – като стъпвам по сцената, да има смисъл от това. Да не е просто защото така ми се иска и съм един от тези, които смятат, че онова там привилегировано място е отредено за него. Защото сцената е привилегировано място, но тази привилегия трябва да се заслужи. И аз съм имал голямо притеснение и голям трепет на младини – при положение че обичам тази работа, дали заслужавам мястото си там, дали някога ще го заслужа. И си викаш: „Хубаво де, аз искам, аз обичам, аз мога да стъпя там, ама има ли смисъл. Има ли смисъл за другите, не просто за мен. Защото само тогава това има значение“, сподели режисьорът Стоян Радев в „Артефир”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25