Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

“Линия девет“ – книга, изплъзваща се като жанр

| обновено на 04.06.21 в 12:02
Теодора Николова
Снимка: личен архив

“Уж всичко вървеше по план. Изведнъж се оказа, че пак закъснявам. Викам такси, таксито вече е долу. Аз още бода фиби в косата си пред огледалото, за да извая някаква импровизирана небрежно-артистична конструкция. Изхвръквам от входа, порив на вятъра, сянката ми регистрира няколко щръкнали кичура във вертикална позиция. Чувам звън на паднали фиби. Таксито е с плъзгаща се врата. Не се справям с тези врати, мъча се да я задържа, за да се вмъкна вътре. Оплитам се в дългата си пола, част от косата ми закрива зрителното ми поле. За да запазя достойнството си през смях казвам – “Изглеждам комично, нали?“. Шофьорът е железен, без мускулче да му трепне като английски икономи отсича – “Мадам, изглеждате великолепно!“. Сякаш екзотична орхидея разтвори хищен цвят сред поле от диви маргарити. Екзотика по нашите земи. Добре – благодарна съм му за тази орхидея.“ – това е част от книгата “Линия девет“ на журналиста и писател Теодора Николова.

Тя е завършила Националната гимназия за древни езици и култури и Софийския университет със специалност “Българска филология“.

Работила е като водещ в Радио “Експрес“. Била е редактор в издателство "Егмонт" – България. Сътрудничила е на “Литературен вестник“. Петнадесет години е била главен редактор на списание "Brava Casa". Пише за сайта bulevard.bg. Автор е на сборника с разкази – “Изчезващият град“ от 2011 г.

Теодора Николова е главен герой в “Нашият ден“.

“Изплъзваща се като жанр е тази книга и аз също няма да използвам една дума, за да я определя жанрово. Още повече защо пък да влизаме в границите на някакъв жанр.

Да, можем да кажем, че това са фрагменти. Можем да кажем, че всеки едни фрагмент е миниатюрна история, която бихме могли да прочетем на много нива. И просто като история – дали забавна, дали по-тъжна, дали обикновена.

И като някаква метафора. Т.е. като нещо, надскачащо тази история. Фрагменти, които в същото време аз по няколко формални начина съм опитала да обединя в една цялост.

Формално те са хронологически свързани, защото се развиват от Коледа до Коледа, проследяват, преминават различни сезони.

Освен това има няколко сюжетни линии, които преминават през различните фрагменти, те също ги обединяват.

Освен това има няколко типа фрагменти – те са три, четири типа като структура, които се редуват и създават някакъв ритъм.

Чуйте Теодора Николова в звуковия файл.

Снимките са предоставени от Теодора Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Понякога вали през април" – изложба на Валентин Ангелов

Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..

публикувано на 07.04.25 в 17:37

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..

обновено на 07.04.25 в 13:15