Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

“Линия девет“ – книга, изплъзваща се като жанр

| обновено на 04.06.21 в 12:02
Теодора Николова
Снимка: личен архив

“Уж всичко вървеше по план. Изведнъж се оказа, че пак закъснявам. Викам такси, таксито вече е долу. Аз още бода фиби в косата си пред огледалото, за да извая някаква импровизирана небрежно-артистична конструкция. Изхвръквам от входа, порив на вятъра, сянката ми регистрира няколко щръкнали кичура във вертикална позиция. Чувам звън на паднали фиби. Таксито е с плъзгаща се врата. Не се справям с тези врати, мъча се да я задържа, за да се вмъкна вътре. Оплитам се в дългата си пола, част от косата ми закрива зрителното ми поле. За да запазя достойнството си през смях казвам – “Изглеждам комично, нали?“. Шофьорът е железен, без мускулче да му трепне като английски икономи отсича – “Мадам, изглеждате великолепно!“. Сякаш екзотична орхидея разтвори хищен цвят сред поле от диви маргарити. Екзотика по нашите земи. Добре – благодарна съм му за тази орхидея.“ – това е част от книгата “Линия девет“ на журналиста и писател Теодора Николова.

Тя е завършила Националната гимназия за древни езици и култури и Софийския университет със специалност “Българска филология“.

Работила е като водещ в Радио “Експрес“. Била е редактор в издателство "Егмонт" – България. Сътрудничила е на “Литературен вестник“. Петнадесет години е била главен редактор на списание "Brava Casa". Пише за сайта bulevard.bg. Автор е на сборника с разкази – “Изчезващият град“ от 2011 г.

Теодора Николова е главен герой в “Нашият ден“.

“Изплъзваща се като жанр е тази книга и аз също няма да използвам една дума, за да я определя жанрово. Още повече защо пък да влизаме в границите на някакъв жанр.

Да, можем да кажем, че това са фрагменти. Можем да кажем, че всеки едни фрагмент е миниатюрна история, която бихме могли да прочетем на много нива. И просто като история – дали забавна, дали по-тъжна, дали обикновена.

И като някаква метафора. Т.е. като нещо, надскачащо тази история. Фрагменти, които в същото време аз по няколко формални начина съм опитала да обединя в една цялост.

Формално те са хронологически свързани, защото се развиват от Коледа до Коледа, проследяват, преминават различни сезони.

Освен това има няколко сюжетни линии, които преминават през различните фрагменти, те също ги обединяват.

Освен това има няколко типа фрагменти – те са три, четири типа като структура, които се редуват и създават някакъв ритъм.

Чуйте Теодора Николова в звуковия файл.

Снимките са предоставени от Теодора Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Есенна елегия" и "Концертна фантазия" звучат на живо в Балчик

Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от Владигеров и Гершуин. Мартина Табакова (пиано) и Зорница Иларионова (цигулка) ще представят произведения, включително "Есенна елегия" на Владигеров и "Концертна фантазия" на Гершуин и Орлов...

обновено на 21.07.25 в 10:06
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55