Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

“Линия девет“ – книга, изплъзваща се като жанр

| обновено на 04.06.21 в 12:02
Теодора Николова
Снимка: личен архив

“Уж всичко вървеше по план. Изведнъж се оказа, че пак закъснявам. Викам такси, таксито вече е долу. Аз още бода фиби в косата си пред огледалото, за да извая някаква импровизирана небрежно-артистична конструкция. Изхвръквам от входа, порив на вятъра, сянката ми регистрира няколко щръкнали кичура във вертикална позиция. Чувам звън на паднали фиби. Таксито е с плъзгаща се врата. Не се справям с тези врати, мъча се да я задържа, за да се вмъкна вътре. Оплитам се в дългата си пола, част от косата ми закрива зрителното ми поле. За да запазя достойнството си през смях казвам – “Изглеждам комично, нали?“. Шофьорът е железен, без мускулче да му трепне като английски икономи отсича – “Мадам, изглеждате великолепно!“. Сякаш екзотична орхидея разтвори хищен цвят сред поле от диви маргарити. Екзотика по нашите земи. Добре – благодарна съм му за тази орхидея.“ – това е част от книгата “Линия девет“ на журналиста и писател Теодора Николова.

Тя е завършила Националната гимназия за древни езици и култури и Софийския университет със специалност “Българска филология“.

Работила е като водещ в Радио “Експрес“. Била е редактор в издателство "Егмонт" – България. Сътрудничила е на “Литературен вестник“. Петнадесет години е била главен редактор на списание "Brava Casa". Пише за сайта bulevard.bg. Автор е на сборника с разкази – “Изчезващият град“ от 2011 г.

Теодора Николова е главен герой в “Нашият ден“.

“Изплъзваща се като жанр е тази книга и аз също няма да използвам една дума, за да я определя жанрово. Още повече защо пък да влизаме в границите на някакъв жанр.

Да, можем да кажем, че това са фрагменти. Можем да кажем, че всеки едни фрагмент е миниатюрна история, която бихме могли да прочетем на много нива. И просто като история – дали забавна, дали по-тъжна, дали обикновена.

И като някаква метафора. Т.е. като нещо, надскачащо тази история. Фрагменти, които в същото време аз по няколко формални начина съм опитала да обединя в една цялост.

Формално те са хронологически свързани, защото се развиват от Коледа до Коледа, проследяват, преминават различни сезони.

Освен това има няколко сюжетни линии, които преминават през различните фрагменти, те също ги обединяват.

Освен това има няколко типа фрагменти – те са три, четири типа като структура, които се редуват и създават някакъв ритъм.

Чуйте Теодора Николова в звуковия файл.

Снимките са предоставени от Теодора Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10