Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живата реч е незаменим стимул за детското развитие

Снимка: Rawpixel

Все по-отрано и все повече „общуването“ с децата е поверено на дигиталните устройства. Дали обаче речта от устройството се равнява с живата реч и общуването с родителите, когато става въпрос за емоционалното, интелектуалното, социалното изграждане на малкия човек.

В ранното детство дясното мозъчно полукълбо е по-силно развито, т.е. при малките деца емоцията е водеща. Тъкмо чрез емоционалното непосредствено общуване с близките те натрупват лексика и изграждат в съзнанието си граматическата структура на езика. Диалогът, четенето на книжки „на живо“ е най-доброто средство за развиване на детската реч. Не могат да го заменят дори приказките и филмчетата, които пускаме на малките, защото те ги поставят в ролята на неми слушатели или зрители. В по-късните години, разбира се, когато речта е достатъчно развита, това все пак е вариант, особено ако произведенията са направени професионално и с грижа за образоването и възпитанието на децата.

Липсата на живо словесно и емоционално общуване в първите месеци и години на детето може да забави проговарянето и социализирането до степен, наподобяваща симптомите на ментално заболяване, показва практиката. За всичко това с внимание и любов към децата разговаряме с проф. Живка Колева-Златева от Великотърновския университет, специалистка по психолингвистика и детска реч.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
акад. Вася Банкова

Акад. Вася Банкова: Напредъкът на една нация стъпва върху знанието

"Напредъкът на една нация стъпва върху знанието и умението да се използва това знание в практиката. Така че всяко занемаряване на науката води до изоставане. Знанието не е само нещо, което води до материално благополучие, знанието е духовна ценност ", заявява в ефира на "Следобед за любопитните" акад. Вася Банкова. Самата акад. Вася Банкова,..

публикувано на 10.11.24 в 10:10
Проф. Михаил Неделчев

Живата история на две епохи

През тази година се появиха две книги, които от персоналистична гледна точка и в синтезиран вид ни представят българските обществени и културни събития от втората половина на ХХ век и първите десетилетия на XXI век – "Разговори с Михаил Неделчев" на проф. Пламен Дойнов и "Биографичните сюжети на литературния историк. Анкета с Михаил Неделчев" на..

публикувано на 10.11.24 в 08:10

Берлин празнува науката с две мащабни събития

От 2016 г. от 1 до 10 ноември международният фестивал Берлинска седмица на науката Berlin Science Week събира най-значимите световни учени и иновативни научни организации в столицата на Германия, за да празнува науката с около 30 000 участници. Фестивалът е сред най-големите научни събития в света и за всички, които искат да участват в дискусии..

публикувано на 07.11.24 в 17:05

Философия, театър и нишката на дълга и вдъхновението

Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира..

публикувано на 07.11.24 в 12:05
Парк в Мадейра

Да опиташ пайнепълбанана на Мадейра с Мерлин Арнаудова

Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам...

публикувано на 07.11.24 в 09:05