„Разказ за Пътя и Каменни истории“ е посветена на историята на "Арт център Илинденци", създаден през 1998 г. от скулптора Иван Русев. На негова територия е изграден първият и единствен по рода си частен скулптурен парк в България, чиято цел е да съхрани и развие най-добрите традиции на основополагащите европейски скулптурни симпозиуми. Постигнатото през годините представлява важно културно наследство в полето както на българската, така и на световната практика в областта на изкуството.
На 8-и юни (вторник) от 16 часа в Галерия „Академия“, ул. „Шипка“ 1, Националната художествена академия организира представяне на книгата на Иван Русев, посветена на историята на „Арт център Илинденци”. Изданието ще бъде представено от Иван Русев, с участието на проф. Емил Попов, проф. Станислав Памукчиев и доц. Цветослав Христов.
Книгата систематизира и изследва с подчертано чувство за историчност опит и действия, развивани успешно повече от 20 години. В нея са представени детайли за организираните във времето събития, за процеса на общуване и обмен, за творческия процес и натрупвания, за механизмите на действие и личностите, привличани за участие. Авторът Иван Русев последователно ни въвежда в своя свят на търсения, преследвани и постигнати цели по Пътя на изкуството. Първата част предлага увлекателен разказ за израстването и формирането на бъдещия скулптор, както и извеждането на смелата за времето си идея за създаване на частен център за изкуство в България. Във втората част в хронологична последователност е представен пътят, изминат през годините, както и резултатът от дългогодишния труд, натрупвания и богат опит на група хора, съучастници в общ процес, наречен "Арт център Илинденци".
Освен солидна текстова част, изданието включва и богат илюстративен материал. То представлява ценна база данни, която би могла да послужи като основа за бъдещи проучвания, за научни изследвания, но и като модел за развиването на нови инициативи от подобен характер.
Светла Петкова
Иван Русев (р. 1954 г. в София) е една от водещите фигури в българската скулптура. Работи основно в камък, а произведенията от зрелия му период се отличават с характерен подход при обработката на този материал, при който намесата е деликатна и подчертава естествената природна структура. Завършил „Скулптура” в НХА при проф. Величко Минеков през 1979 г., той бързо навлиза в художествения живот, като през годините реализира много свои самостоятелни изложби, удостоен е с различни награди, има и редица участия в колективни представителни изложби на българското изкуство в страната и чужбина (Испания, Австрия, Словакия, Индия, Германия, Мексико, Япония, Южна Корея, Белгия). За повечето от тях също става въпрос в тази книга. Най-важният дългогодишен творчески проект на Иван Русев е именно Центърът за изкуство в село Илинденци.
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а експозицията ще остане в галерията до 11 май . Присъства един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и..
"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да ни разкаже и своя живот. Книгата "Чакай и се надявай" ни връща в едно време на надежди, на устреми, на жажда за знание и съзидание. Но и на трудности, чието преодоляване е стимул за всеки от нас,..
Новата книга "Дарбата на душата" на един от най-добрите регресионни терапевти в България – Яна Аврамова-Атанасова е продължението, което мнозина очакваха. След като ни въведе в света на регресията и невидимите измерения на съществуването, авторката на книгата "Регресия" сега ни повежда още по-дълбоко – към самата същност на човешката душа и нейните..
Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986), пресъздава хронологично творческия му път. Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги..
"Йокута" e името на новата изложба на Нора Ампова. Заглавието идва от шведската дума gökotta – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. Това северно понятие става концептуална рамка за произведенията, чрез които художничката изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза. Водена от копнеж по..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg